‘Coronalıyım’ diyerek polise tüküren emekli astsubaya mahpus ve para cezası

 ‘Coronalıyım’ diyerek polise tüküren emekli astsubaya mahpus ve para cezası

Olay, geçen yıl 3 Nisan günü, Konyaaltı ilçesine bağlı Sarısu Mahallesi’ndeki 10 katlı apartmanın 2’nci katındaki dairede meydana geldi. Emekli astsubay Ebubekir D. ile bir müddettir birlikte yaşadığı Rumen Karmen Volice (40) arasında bilinmeyen nedenle tartışma çıktı. Tartışmanın kısa müddette büyüyerek hengameye dönüşmesi üzerine, Ebubekir D.’nin kendisini öldürmekle tehdit edip, silahla korkuttuğunu tez eden Volice, odaya kapanıp, polisi aradı. İhbar üzerine olay yerine polis, itfaiye ve sıhhat grupları sevk edildi.

Polis, Ebubekir D. ile konuşup, ikna etmeye çalıştı. Ebubekir D., polise teslim olmayacağını belirterek, olay yerine askeri görevlilerin gelmesini istedi. Bunun üzerine olay yerine özel harekat grupları ile İlçe Jandarma Komutanlığı’na bağlı gruplar geldi. Binaya giren takımlar, yaklaşık 1 saat süren ikna eforlarının akabinde Ebubekir D.’yi gözaltına aldı. Asayiş Şube Müdürlüğü’ne götürülmek istenen Ebubekir D., grup otosuna bindirileceği sırada “Ben coronavirüslüyüm” diyerek, tükürüp, küfretti. Takım otosuna ziyan veren Ebubekir D., emniyete götürüldü. Süreçlerinin akabinde adliyeye sevk edilen Ebubekir D., tutuksuz yargılanmak üzere özgür kaldı.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

‘TEHDİT VE HAKARETLERDE BULUNMUŞTUR’

Ebubekir D. hakkında, ‘görevi yaptırmamak için direnme’, ‘hakaret’ ve ‘kamu malına ziyan vermek’ cürümlerinden iddianame hazırlanıp, dava açıldı. Antalya 12’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın 4’üncü duruşmasına tutuksuz sanık Ebubekir D., şikayetçi polisler ile taraf avukatları katıldı.

Cumhuriyet Savcısı temel hakkındaki mütalaasında, sanığın polislere hitaben ağır küfürlerde bulunduğunu belirterek, “Sanık Ebubekir D., emniyet vazifelileri olan katılanlara hitaben ‘Beni hiçbir polis alamaz. Kapıda duran bütün polisleri öldüreceğim. Beni lakin meyyit alırsınız’ diyerek tehdit ve hakaretlerde bulunmuştur. Ayrıyeten sanık taşıma ruhsatlı tabancasının sisteminin atım yatağına mermi sürmesi üzerine polisler koridoru boşaltmıştır. Sanık polis aracına bindirilirken de polislere hitaben ‘Bende coronavirüs var. İnşallah size de geçer, hepiniz geberirsiniz’ diyerek misyonlu polislere tükürüp küfür etmeye devam etmiştir. Sanık ayrıyeten takım aracına ziyan vermiştir” dedi.

CEZASI ERTELENDİ

Sanık Ebubekir D., beraatını isteyerek, “Polisler olayı kişiselleştirmiştir. Ben öldürüleceğimden emindim. İki rekat da namaz kıldım. Ben o kadar çatışmaya girmiş insan olarak birinci sefer kendimi aciz hissettim” diye konuştu.

Mahkeme, sanığa ‘görevli memura misyonunu yaptırmamak için direnme’ cürmünden suçundan 9 ay 10 gün mahpus, ‘hakaret’ cürmünden 7 bin 600 TL isimli para cezası, ‘kamu malına ziyan verme’ hatasından ise 10 ay mahpus cezası verdi, lakin bu cezayı da 6 bin TL isimli para cezasına çevirdi. Mahkeme cezalarla ilgili sanık hakkındaki kararın açıklanmasını erteleyip, 5 yıl kontrol mühletine tabi tutulmasına hükmetti. (DHA)

Yorum Yap