Çift kol nakli için Almanya’dan Türkiye’ye geldi

 Çift kol nakli için Almanya’dan Türkiye’ye geldi

Köln’de yaşayan diş teknisyeni Beyza Doğan, 4 yıl evvel Meningokok hastalığına yakalandı. Devamında gelişen kan zehirlenmesi sonucu böbrekleri iflas eden Doğan, kollarını ve ayaklarını da kaybetti. Almanya’da annesi Mihriban Doğan’ın (54) iki yıl evvel bağışladığı böbrekle yine hayata tutunan Beyza Doğan, çift kol nakli olmak için araştırma yaptı.

BEKLEME SIRASINA KAYDOLDU

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Beyza Doğan, tıpkı vakitte aile hekimleri olan Antalya Kepez Belediyesi Tıp Merkezi’nde vazifeli Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Levent Yılmaz’ın yönlendirmesiyle Antalya’ya gelerek, çift kol ve yüz nakilleriyle dünyaca tanınan Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Kolu Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan ile görüştü. Beyza Doğan, yapılan çeşitli testlerin akabinde çift kol nakli olmak için kadavradan bağış bekleme sırasına dahil oldu.

Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Levent Yılmaz, hastası Beyza Doğan’ı uzun müddettir takip ettiğini ve periyodik denetimlerini üstlendiğini belirtti. Dr. Yılmaz, “Hasta Almanya’da daha evvel şanssız bir formda yakalandığı Meningokok hastalığı nedeniyle alt ve üst ekstremite kaybına uğramış. Hatta bu nedenle böbreklerini de kaybetti ve sonucunda Almanya’da canlı vericiden transplantasyon yaptırmak zorunda kaldı. Hastanın denetimleri esnasında çoklu uzuv nakilleri için en uygun yerin Akdeniz Üniversitesi Hastanesi olduğunu düşündüm. Prof. Dr. Ömer Özkan hocamız ile görüştüm” dedi.

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Kolu Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan

NAKİL İÇİN İSTEKLİ

20 HASTA YÜZ NAKLİ İÇİN BEKLİYOR

Prof. Dr. Ömer Özkan, 2010 yılında birinci çift kol naklini, 2012 yılında ise birinci tam yüz naklini gerçekleştirdiklerini söyledi. Prof. Dr. Özkan, bu operasyonlardan sonra AÜ Hastanesi Organ Nakil Merkezi’nde 20 hastanın yüz, 43 hastanın çift kol nakli için bağışçı beklediğini kaydetti. Yüz nakli için bekleyen hastalardan 5’inin ruhsal ve beden kıymetleri açısından her an nakil olabilecek düzeyde olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Ömer Özkan, “5 yüz nakli, 3 çift kol nakli yapan deneyimli bir ekimiz var. Türkiye, Fransa’dan sonra dünyada en fazla yüz nakli yapılan ikinci ülke. Her an yüz ve kol nakillerine girmek için hazırız” dedi.

HOŞ HABERİ HEYECANLA BEKLİYORUM

Beyza Doğan ise yaşadıklarını yavaş yavaş atlattığını söyledi. Müspet olmaya efor gösterdiğini aktaran Doğan, “İlk günden beri çift kol naklini araştırdım. Akdeniz Üniversitesi Hastanesi ve hekimlerinin bu alanda en uygunu olduğunu anladım. Antalya’da çift kol nakli olmak, dünyaca ünlü merkezde nakil olmayı hayal ediyorum. Ömer Özkan hocam, çok tecrübeli bu hususta. Çok keyifli oldum heyecanla bekliyorum hoş haberlerini. Tek hayalim bir an evvel uygun bir donör bulunup ameliyat olmak” diye konuştu. (DHA)

Yorum Yap