Corona virüsü kabusu bitmiyor: Delta varyantının öldürücülüğü belirlendi

 Corona virüsü kabusu bitmiyor: Delta varyantının öldürücülüğü belirlendi

Birleşmiş Milletler bünyesinde çalışmalarını sürdüren Dünya Sıhhat Örgütü’nün “İki doz aşı olanlar maske takmaya devam etmeli” açıklamasından sonra Birleşik Krallık’tan korkutucu bir açıklama geldi.

Birleşik Krallık’ta yayınlanan datalara nazaran İngiltere’de şu ana kadar 117 kişi Delta varyantı yüzünden hayatını yitirdi. Süratli bir aşılama kampanyasına karşın Delta varyantı korkusu yaşayan İngiltere’de Kamu Sıhhati Kurumu (PHE) tarafından yayınlanan bilgilerde iki doz aşı olanlardan 50 kişinin hayatını yitirdiği belirtildi.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

“TEK DOZ AŞI OLANLARDAN İKİ KİŞİ ÖLDÜ”

İngiliz basını, aşının bir kurtarıcı olmadığını tekrar hatırlatırken, iki doz aşı olup da hayatını yitirenlerin ise çoğunlukla 50 yaşın üzerinde olduğu belirtildi.

21 Haziran’a kadar toplam 92.029 Delta varyantı olayı tespit edildiğini belirten yetkililer, “Delta varyantı yüzünden ölen 50 yaşın altındaki insanların sayısı 8. Bunlardan hiçbiri iki doz aşı olmamıştı. Tek doz aşı olanlardan ise iki kişi hayatını yitirdi” açıklamasını yaptı.

İngiliz yetkililer 109 kişinin 50 yaşın üzerinde olduğunu belirtirken daha kapsamlı dataları kamuoyu ile paylaşmadı.

“AŞILAR TESİRLİ AMA…”

Ülkedeki 92.029 olaya karşılık 117 insanın hayatını yitirmesinin sonucunda Delta varyantının mevt oranının yüzde 0.13 olduğunu açıklayan ve bilgileri inceleyen istatikçiler David Spiegelhalter ve Anthony Masters İngiliz The Observer gazetesine bir makale yazdı. Makalede iki bilim insanı, “Bu durum aşıların etkisiz olduğunu mu gösteriyor? Aslında hiç de o denli değil. Bu bilgiler bize aşının tesirli olduğunu lakin kusursuz olmadığını gösteriyor” açıklamasını yaptı.

Birleşik Krallık’ta AstraZeneca ve Pfizer/BioNTech aşısı kullanılıyor. Bilimsel olarak iki doz aşı yaptırmanın Delta varyantına karşı önemli bir koruyuculuğu da bulunuyor.

Dünyanın önde gelen dijital medya platformlarından Business Insider, İngiltere’de daha evvel yapılmış bir araştırmanın ayrıntılarını yazarak Pfizer/BioNTech’in iki doz aşısının Delta varyantı semptomlarına karşı yüzde 88 oranında müdafaa sağladığını yazarken AstraZeneca’nın aşısında ise bu oranın yüzde 60 olduğunu hatırlattı.

Ancak Spiegelhalter ve Masters, yaşın kıymetli bir faktör olduğuna dikkat çekerken, “Eğer virüs, aşının sağladığı müdafaa alanını delerse, yaşla birlikte mevt oranı da artıyor” sözünü kullandı.

Yorum Yap