Dağ taş aşıp, çobanların aşısını yaylada yaptılar

 Dağ taş aşıp, çobanların aşısını yaylada yaptılar

Erzurum Horasan İlçe Sıhhat Müdürlüğü’nde misyonlu pratisyen tabip Dr. Emine Uğur, hemşire Elif Özkan, Selçan Paçal ve Emre Arslan ile vatandaşların corona virüsü aşılarını yapmak üzere, sürücü Mahmut Özdemir idaresindeki taşınabilir araçla 12 kilometre uzaklıktaki Kırkgözeler köyüne gitti.

Köy muhtarı Taha Küçük, cami hoparlöründen yaptığı anonsla sıhhat takımının aşı yapmak için köye geldiğini duyurdu. Grup, konukevi önüne kurulan masada süreçlerini yaptığı vatandaşlara aşılarını uyguladı. Köyün çobanları Fettah Sakık ile Ercan Çiftçi’nin olmadığını gören Dr. Emine Uğur, muhtardan kendilerini onların yanına götürmesini istedi. Araçlarına binen sıhhat takımı, engebeli alanları ise yürüyerek aşıp çobanlara ulaştı.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

“BİZİ DAĞIN BAŞINDA BULDULAR, DUYGULANDIK”

Bir ağacın gölgesinde otururken kendilerine yanlışsız gelen sıhhat takımını gören çobanlar hem şaşırdı hem de duygulandı. Evli ve 4 çocuk babası Ercan Çiftçi, Iğdırlı olduklarını ve Kırkgözelere çobanlık yapmak için geldiklerini söyledi. Gün uzunluğu dağda sürünün başında olduklarından sıhhat ocağına gidemediklerini belirten Çiftçi, “Bu hastalığa karşı aşı olmak istiyorduk lakin günümüz dağlarda geçtiği için sıhhat kuruluşlarına gitme imkanımız yoktu. Sağ olsun, gelip bizi dağın başında da olsak buldular, duygulandık. Allah devletimize zeval vermesin. Sıhhat çalışanlarımızı kaza ve belalardan korusun” diye konuştu.

“BU HASTALIĞI BİTİRMEK İSTİYORUZ” 

Horasan İlçe Sıhhat Müdürlüğü’nün hizmet verdiği 96 köy olduğunu belirten hemşire Selcan Kaçan, “Gereken her yere ulaşmaya çalışıyoruz. En uzak köye kadar gidip aşıları yapıyoruz. Onlar gelmese yahut gelemese de imkanlarımızı değerlendirip ayaklarına kadar gidip aşılarını yapıyoruz” dedi.

Kırkgözelerin Horasanın en büyük köylerinden biri olduğunu söyleyen muhtar Taha Küçük ise “Sağlık takımı 35 yaş üstü herkesi aşıladı. Köyün çobanları yayladaydı. Tabip hanım ve grubu benden onları çobanların bulunduğu yere götürmemi istedi. Çobanların olduğu yere gittik ve onların da aşılarını yaptılar. Kendilerini takdir ettim. İsteseler bu kadar zahmeti çekmeden geri dönebilirlerdi” dedi.
(DHA)

Yorum Yap