Dalaman nefes alamıyor

 Dalaman nefes alamıyor

Muğla Dalaman’da 25 Haziran’da kağıt fabrikasında başlayan yangın, evvel açık cezaevi akabinde da TİGEM (Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü) yerlerine sıçramıştı. Dalaman’ın dumanlar altında kaldığı yangın kontol altına alındı lakin bölgede oluşan plastik kokusu ve duman nedeniyle vatandaşlar nefes alamadıklarını söyledi.

“NORMAL YANGIN DEĞİL BU PLASTİK ATIK YANGINI VAHİM BİR ŞEY”

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Dalaman’da yaşayan Ayla Yavuz SÖZCÜ Whatsapp Çizgisi’ne ulaşarak yaşadıklarını anlattı. Yavuz şunları söyledi:

“3 gün evvel Mopak Fabrikası’nın plastik atık deposunda yangın başladı dediler. Sonra geriye sıçradı dediler ve sonra da güya üstünü örter üzere ismi orman yangını oldu. Tamam ardında orman yangını var ancak tam üçüncü gün bugün biz 3 gündür dehşetli bir biçimde Dalaman’da bildiğiniz plastik kokluyoruz. Sonra yangının denetim altına alındığını söylediler. Ne mümkün birincisi yangın üzere bir rüzgar esiyor dalamanda ikincisi o her esen rüzgarla daha da büyüdü ve inanılmaz yanan plastik koku hakim bütün Dalaman’da.

Kapıları pencereleri kapadı herkes meskenin içerisinde oturuyoruz fakat tabiki klima filtrelerinden geçiyor bu koku zira bu kimyasal gazları engelleyebilen bir filtreleme sistemi yok. Zira kimyasal yangına hazırlıklı değil klimalar. Herkesin meskeninde de klima yok konutların içi oldu 40-45 derece ve camlar kapılar kapalı beşerler orada oturuyor. Evvelki gece ben çocuklarımı aldım dalamandan kaçtım. Şu anda Akyaka’da bir otele yerleştik oradaki durum düzelene kadar. Ne belediye liderinden gerçek düzgün açıklama var ne öbür bir şey. Güya olağan bir orman yangınıymış üzere. Bu bir olağan yangın değil bu plastik atık yangını fecî bir şey. Nefes alamıyoruz.”

DUMAN BİR MÜHLET DAHA TESİRLİ OLABİLİR 

Muğla Büyükşehir Belediye Lideri Osman Gürün, “İtfaiye takımlarımızdan atık alanındaki yangının birkaç gün daha sürebileceği, dumanın bir mühlet daha tesirli olacağı ve soğutma çalışmalarının da aralıksız devam ettiği bilgisini aldım” açıklamasında bulunmuştu. Gürün, daha sonra yangının denetim altına alındığını açıklamıştı.

Yorum Yap