Defineciler tarihi kiliseyi kazarak tahrip etti

 Defineciler tarihi kiliseyi kazarak tahrip etti

Melikgazi ilçesi Tavlusun Mahallesinde bulunan Surp Toros Gregoryan Ermeni Kilisesi, 18’inci yüzyılda inşa edildi. Mübadele devrinde mahallede yaşayan Ermenilerin bölgeyi terk etmesiyle tarihi kilise definecilerin amacı haline geldi. Kilisenin bir odasında defineciler tarafından yaklaşık 2 metre derinlikte çukur açıldı. Kilisenin duvarlarına da sprey boyalarla yazılar yazılarak, ziyan verildi. Tahrip edilen kilise, turizme kazandırılmayı bekliyor.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Kilise hakkında bilgi veren Tavlusun Mahalle Muhtarı Mehmet Yılmaz, “Burası 1800’lü yıllarda yapılmış bir Ermeni kilisesi. Mübadele devrinden evvel buradaki Ermeni vatandaşlar bu kiliseyi kullanmış. Mübadele periyodundan sonra etraftakilerin kimisi buraya saman doldurmuş, kimisi de buraya ziyanlar vermiş. Buranın restore edilerek turizme kazandırılması gerekiyor. Zira yurt dışından gelen vatandaşlar var. Orada yaşayan beşerler buraya geldiğinde bölgeyi bu biçimde görmek istemiyor. Birden fazla yerlerin onarımı yapılmışken, bizler Tavlusun bölgemizdeki tarihi yapılarında da birebir biçimde restore edilmesini istiyoruz” diye konuştu.

GÖRDÜĞÜMÜZ DURUM İÇİMİZİ ACITIYOR

Definecilerin bölgeye ziyan verdiğini belirten Yılmaz, “Gördüğümüz durum içimizi acıtıyor. Bu mevzuyla ilgili şayet onarım çalışması başlarsa definecilerin daha uzak tutulacağına inanıyoruz. Defineciler tarihi dokuya ziyan vereceğini hesaplamadan kendi çıkarı doğrultusunda buraları eşiyor. Buralara rastgele ziyan veriliyor. Bunlardan kurtulmamız için gayret etmemiz gerekiyor sözlerini kullandı.

Öte yandan Vilayet Kültür ve Turizm Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye nazaran, tarihi kilisenin özel mülk olması nedeniyle onarımının yapılamadığı öne sürüldü.


(DHA)

Yorum Yap