Delta varyantı yayılma süratiyle âdeta aşılara karşı yarışıyor

 Delta varyantı yayılma süratiyle âdeta aşılara karşı yarışıyor

Birinci olarak Hindistan’da tespit edilen varyant, en az 92 ülkede tanımlanmış ve bilhassa aşı oranı düşük yerlerde olmak üzere savunmasız şahıslara bulaşma yeteneği ile dikkat çekmişti. Artık ise varyant, virüsün tehlikesini tekrar hatırlatarak olağanlaşma basamağındaki pek çok ülkeyi alarma geçirdi.

Yapılan yeni araştırmalar da Delta varyantının aşılara gösterdiği dirence ve yayılma suratına dikkat çekiyor.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

AŞILAMA VE YENİ HADİSE SAYISINI DÜŞÜK TUTMAK KIYMETLİ

Varyantın yeni COVID hadiselerinin %99’unu oluşturduğu Birleşik Krallık’ta yapılan araştırma, daha evvel hâkim olan Alfa varyantından yaklaşık %60 daha bulaşıcı olduğunu gösteriyor. Ayrıyeten hastaneye yatış riskini artıran virüs, tek doz aşılara karşı da direnç gösteriyor.

Leeds Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde virolog olarak misyon alan Dr Stephen Griffin, bağışıklık elde edilene kadar tehlikenin devam ettiğini vurgularken daha bulaşıcı bir çeşide karşı korunmak için çok daha yüksek bir kapsama gereksinim olduğunu söylüyor. Griffin birebir vakitte aşılama yapılırken bir yandan da hadiselerin azaltılması gerektiğini belirtiyor.

Griffin şunları söyledi: “İdeal senaryo, aşı duvarınızı varyantlara maruz kalmadan evvel inşa etmeniz. Ve sorun şu ki, hami düzeye şimdi ulaşamadık. Savaşmayı yarıda bırakmanın bir manası yok ve aşı kampanyalarında çocukları görmezden gelemeyiz.”

5-10 SANİYEDE BULAŞABİLİYOR

Avustralya’da yapılan öbür bir araştırma da virüsün yayılma suratını araştırmaya devam ediyor. CCTV imgelerine dayanarak, sıhhat yetkilileri virüsün, birbirinin yanından geçen beşerler ortasında yaklaşık beş ila 10 saniyelik kısacık bir müsabakada bulaştığından şüpheleniyor.

Sidney’de olaylar görüldüğünde rastgele bir maske zorunluluğunun olmaması ve Avustralya nüfusunun %5’inden daha azının iki doz aşı yaptırmış olması Delta varyantı için alarm verilmesine neden oldu. Kent ve kimi etraf bölgeler, Delta varyantının yayılmasını engellemek emeliyle cumartesi günü iki haftalık katı bir sokağa çıkma yasağına girdi.

Leeds Üniversitesi’nde hava yoluyla bulaşan enfeksiyonlar konusunda uzman olan Profesör Catherine Noakes, delta varyantının yayılma süratiyle ilgili olarak şunları söyledi: “Bir kişi taşıyıcı bir yük virüs partikülünü soluyacaksa ve kişi tam olarak yanlış anda nefes aldıysa, o kişinin taşıyıcıya birkaç saniye yakın kalmasıyla enfekte olması mümkün. Virüsün kesin olarak bu biçimde yayıldığını söyleyemeyiz. Bu, olasılıklardan yalnızca biri olabilir.”

AŞILANMIŞ OLUNSA DA MASKE VE UZAKLIK KURALI HÂLÂ GEÇERLİ

Dünya Sıhhat Örgütü, Delta varyantı ile baş edebilmek için tam olarak aşılanmış insanları bile maske takmaya, toplumsal arayı muhafazaya çağırıyor.

Nüfusunun yaklaşık %55’inin tam olarak aşılandığı İsrail, cuma günü Delta olaylarındaki süratli artışla gayret etmek için daha evvel kaldırdığı maske kuralını 10 gün sonra yine uygulamaya koydu. Enfeksiyonlar geçen hafta dört kattan fazla arttı. Aşı için uygunluk geçen ay 12 ila 15 yaş kümesine kadar geldi, lakin bu yaş kümesindeki iştirak epey düşük oldu.

Noakes, İsrail’deki hadiselerdeki artışın şimdi hastane müracaatlarında ve ölümlerde bir artışa dönüşmediğini, bu nedenle hareketin ihtiyati bir atılım olabileceğini söyledi: “Virüs dolaşmaya devam ediyor. Bu yüzden çok sayıda hayatını kaybeden vatandaş olmasa bile, tekrar de insanların tecrit etmek zorunda kalmasına, hastalanmasına, uzun müddetli Covid’li kalmalarına neden oluyor.”

Yorum Yap