Dışişleri’nden tepe yorumu: Beklentilerden uzak…

 Dışişleri’nden tepe yorumu: Beklentilerden uzak…

Avrupa Birliği önderler doruğunda Türkiye ile gümrük birliğinin güncellenmesine yönelik müzakerelere başlanması konusunda ilerleme kaydedilmezken, Dışişleri Bakanlığı, dorukta Türkiye hakkında kabul edilen kararı, beklenilen ve gereken adımları içermekten uzak olarak niteledi.

Avrupa Birliği başkanlar tepesinin gece saatlerinde yayımlanan Türkiye ve dış siyaset hakkındaki kararlarında Türkiye ile Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum İdaresi ortasındaki tansiyonun hafiflemesi “memnuniyet verici” olarak nitelendi.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Türkiye ile ortak çıkarlar olduğu alanlarda işbirliğinin kademeli, mütekabiliyet aslına dayalı lakin “geri adım atılabilir biçimde” ilerletilmesi istikametinde temenni tekrar edildi.

Ayrıyeten Türkiye ile gümrük birliğinin güncellenmesine yönelik müzakerelere başlanması konusunda da Mart ayındaki tepeye kıyasla ilerleme kaydedilmedi. Kararlarda, yalnızca gümrük birliğinin güncellenmesi için teknik seviyede yürütülen çalışmaların başladığı “kayda alınmaktadır” denildi ve müzakerelere başlaması için Avrupa Komisyonu’na yetki verilmedi.

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Gümrük Birliği’nin güncellenmesi dahil olumlu gündemi hayata geçirmeye yönelik somut kararlar almayı ertelemesi, bir oyalama taktiği, irade eksikliği ve bir iki üye ülkenin AB üyeliklerini berbata kullanması olarak görülmektedir” denildi.

Dışişleri Bakanlığı “18 Mart mutabakatı” olarak isimlendirilen gümrük birliğinin güncellenmesi müzakerelerinin başlatılması, Türk vatandaşları için Schengen bölgesinde vizesiz seyahat imkanının sağlanması ve tam üyelik müzakerelerinin yeni fasıllar açılarak devam etmesinden oluşan Ankara’nın taleplerini açıklamada tekrarladı.

Açıklamada, “Yakalanan olumlu ivmenin sürdürülebilmesi ve Türkiye-AB bağlantılarının iştirak perspektifiyle ‘olumlu gündem’ üzerinden ilerletilmesi için gereken, 18 Mart Mutabakatı’nın… işler hale getirilmesidir” denildi.

Dorukta AB önderleri ayrıyeten Suriyeli mültecilere konut sahipliği yapan Türkiye, Ürdün ve Lübnan üzere ülkelere mali yardım takviyesinin devam etmesi için bir an evvel teklif getirmesini istedi.

Yorum Yap