EBER GÖLÜ GÜN GEÇTİKÇE KURUYOR: DERİNLİK 1 METREYE DÜŞTÜ

 EBER GÖLÜ GÜN GEÇTİKÇE KURUYOR: DERİNLİK 1 METREYE DÜŞTÜ

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, Afyonkarahisar’ın Çay ilçesindeki Türkiye’nin 12. büyük gölü Eber Gölü’nün yanlış etraf siyasetleri nedeniyle kurumaya başladığını söyledi.

“KAMIŞ GEÇİM KAYNAĞIYDI, SEKA KAPATILINCA O DA BİTTİ”

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Afyonkarahisar CHP Vilayet Lideri Yalçın Görgöz ile birlikte Eber gölünde kürek çeken Orhan Sarıbal, “Eber gölünde kesilen kamışlar SEKA fabrikasında değerlendiriliyordu. İnsanlarımızın geçim kaynağı idi. Kapatıldı. Eber gölünün etrafında yaşayan insanların geçim kaynağı olan balıkçılık ve kamış toplama işlerinin durmasından ötürü binlerce insanımızı işsiz bıraktı, yerinden etti” formunda konuştu.

“DÜNYA’NIN EN KIYMETLİ TOPRAĞI İHALESİZ BİRİLERİNE PEŞKEŞ ÇEKİLMİŞ”

Eber gölünün kurumasından kaynaklı, derinliği 25 metreye kadar olduğu tabir edilen gölün düzeyi 1 metreye kadar düştüğünü söz eden CHP’li Sarıbal, şunları söyledi;

“Çiftçiler gölün kuruması sonucu ürettikleri kiraz ve vişnenin de etkileyeceğinden gölün suya kavuşmasına bekliyor.

Eber gölünün su kaynakları kesildiği üzere, kesin korunacak hassas alan ilan edilmesine karşın gölün nimetleri taban çamuru çıkarımı ismi altında kimler kazanıyor.

Eber Gölü’nün kuruyan yerlerini yakarak kanal açmışlar. Daha sonrada gölün altını temizleyeceğiz diyerek, binlerce yılda oluşmuş ve içinde bedelli minerallerin olduğu dünyanın en kıymetli toprağını alan ve ortada bir ihale yok, yalnızca ve yalnızca gölün altını temizleyeceğiz diye parasız olan bu birinci sınıf gübre birilerine adeta peşkeş çekilmiş.

Afyonkarahisar Valisini, Çay Kaymakamını, Savcıları ve TOB yetkililerini Eber gölünü korumak için misyona çağırıyorum.”

“ELİMİZDEN GELENİ YAPACAĞİZ”

Sarıbal, “Eber’in yöre sakini dostumuz Hasan’ın Eber Gölü’nün geldiği dokunaklı durum karşısında gözyaşlarını tutamayışına şahit olduk. Eber Gölümüzü eski hoş günlerine kavuşması için elimizden geleni yapacağız. Bu ülke sahipsiz değil” dedi.

“ENDEMİK BİTKİ TİPİ TEHDİT ALTINDA”

Bir vakitler yerli halkın ‘kopak’ ismini verdiği, su üzerinde kamış köklerinin oluşturduğu yüzer adacıklardan eser kalmadığına dikkat çeken, Orhan Sarıbal,  “Dünyada yalnızca Eber Gölü’nde yetişen Eber Sarısı isimli endemik bitki tipi yok olma tehlikesi ile karşı karşıya.Hepbirlikte tabiatımızı gelecek jenerasyonlara bırakalım” tabirlerini kullandı.

“EBER VE AKŞEHİR GÖLÜ KURUYOR”

Eber gölünün 160 kilometre yüzey alana ve 17-25 metre ortasında derinliğe sahip doğal bir göl olduğunu aktaran CHP Vilayet Lideri Yalçın Görgöz ise şöyle konuştu;

“Çevresinde üç ilçe 17 köy bulunmakta. Eber gölü, hepsine de ekmek veriyor. Gölü besleyen ana damarlardan Çay deresinin önüne baraj yapıldı. Birde Akarçay var. Burası birebir vakitte Akşehir Gölü’nü kapsayan büyük bir havza. Binlerce vatandaşımız buradan kamışını kesip konutuna ekmek götürüyordu. SEKA kapatılınca binlerce insanımız işsiz kaldı. Fabrikada çakışan bin civarı kişi de işsiz kaldı.

Eber gölü, Akşehir gölüne geçişkendi. Akşehir’i de besliyordu. Lakin, Eber kurumaya başlayıncaya  o göl de kurumaya başladı.”

Yorum Yap