EBRD, Türkiye için büyüme iddiasını yüzde 5,5’e yükseltti

 EBRD, Türkiye için büyüme iddiasını yüzde 5,5’e yükseltti

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), salgının tesirinin azalmasının akabinde kaydedilen toparlanmaya atıfta bulunarak Türkiye iktisadı için bu yılki büyüme kestirimini %5’ten %5.5’e yükseltti.

Banka, turizm döneminin uzun sürmesi halinde ekonomik büyümenin varsayımları bir ölçü aşabileceğini, turizm döneminde öngörülen canlanmanın yavaşlaması ve aşıların yeni corona virüs varyantlarına karşı öbür varyantlara olduğu kadar tesirli olamaması halinde aşağı istikametli riskler oluşabileceğine dikkat çekti.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

HÜKÜMET YÜZDE 20 BÜYÜME ÖNGÖRÜYOR

Türkiye iktisadı Ocak-Mart devrinde geçen yılın birebir devrine nazaran %7 büyürken, hükümet büyümenin ikinci çeyrekte, salgın nedeniyle keskin yavaşlama kaydedilen geçen yıla kıyasla %20’ye yükseleceğini öngörüyor.

EBRD’nin bölge ekonomilerinden sorumlu başekonomisti Roger Kelly, ikinci çeyrekte birinci çeyreğe nazaran bir ölçü yavaşlama görülebileceğini belirterek, “Faaliyetler hızlanmaya başladı, görünüm olumlu, her vakit var olan makro ekonomik istikrarsızlar eskisi kadar bariz değil” dedi.

İktisadın turizm ayağında ertelenen talebe dikkat çeken Kelly, “Turizm hızlanır ve dönem uzarsa (büyüme) kestirimlerin üzerine çıkılabilir. Ruslar (Türkiye’ye) geri dönüyor ve Almanya ile öteki ülkelerden de kimi olumlu sinyaller var” dedi.

DELTA VARYANTI RİSKİ

Fakat Kelly, tüm dünyada olduğu üzere aşıların yeni corona virüs varyantlarına karşı başka varyantlara olduğu kadar tesirli olamaması ve tecrit tedbirlerinin tekrar başlatılması halinde varsayımlarda aşağı istikametli riskler oluşabileceğine dikkat çekti.

Kelly dolar karşısında tarihi doruklara yakın seyreden TL’de yaratacağı paha kaybı baskısı nedeniyle faizlerin Eylül’den evvel indirilmesinin de bir risk ögesi olduğunu, lakin iktisatta görülen toparlanma nedeniyle TCMB üzerindeki baskının hafiflediğini düşündüğünü belirtti.

Kelly, “Ekonomide epey güçlü bir toparlanma gördüğümüz için Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’dan Temmuz ya da Ağustos’ta faiz indirilmesi tarafında daha az baskı gelebilir” dedi.

Erdoğan Haziran başındaki açıklamasında faizlerin düşmesi gerektiğini söyleyerek, Temmuz ve Ağustos aylarını işaret etmiş ve dolar/TL bunun akabinde tarihi tepeye yükselmişti. TCMB ise vaktinden evvel bir faiz indirimi beklenmemesi gerektiğini belirtmişti.

2022 İÇİN YÜZDE 4 ÖNGÖRÜSÜ

EBRD tarafından bugün yayımlanan raporda 2022 yılı için ise %4 büyüme öngörüldü.

EBRD raporunda ekonomindeki büyümenin ihracat önderliğinde gerçekleşeceği, daha evvel alınan salgın önlemlerinin devam eden tesirleri ve hanehalklarının bozulan mali durumunu nedeniyle iç talebin sonlu kalacağı da belirtildi.

Raporda 2020 yılında salgının başlangıcından itibaren para siyasetinde sağlanan gevşeme ve kredi büyümesine atıfta bulunularak bu nedenle Türkiye’nin 2020 yılında büyük ekonomiler ortasında Çin’den sonra büyüme kaydeden tek ülke olduğu belirtildi. Lakin bu büyümenin ülkenin döviz rezervinde meydana gelen besbelli kayıplar üzere maliyetler karşılığına kazanıldığına da dikkat çekildi. (REUTERS)

 

Yorum Yap