EKONOMİ GÜNDEMİ EYLÜL AYINDA YOĞUN OLACAK

 EKONOMİ GÜNDEMİ EYLÜL AYINDA YOĞUN OLACAK

Bu haftadan itibaren çok sayıda ekonomik veriler gündemi şekillendirecek.  

Bu yıl koronavirüse karşı önlemlerin en yoğun alındığı söz konusu döneme ilişkin büyüme rakamları, 1 Eylül Çarşamba günü açıklanacak. Bu yılın nisan-haziran dönemine ilişkin gayrisafi yurt içi hasıla (GSYH) verileri, TÜİK tarafından duyurulacak.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

AA Finans Büyüme Beklenti Anketi’ne göre ekonomistler, yılın ikinci çeyreğinde Türkiye ekonomisinin yüzde 21,8 büyümesini bekliyor. Türkiye ekonomisi yılın ilk çeyreğinde yüzde 7 büyümüştü.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da 2021’in ilk çeyreğinde yüzde 7’lik büyümenin yakalandığını hatırlatarak, ikinci çeyrekte de ciddi bir büyüme rakamı kaydedilmesini beklediklerini açıklamıştı.

2 EYLÜL PERŞEMBE DIŞ TİVARET VERİLERİ

Ticaret Bakanlığı tarafından da 2 Eylül Perşembe günü, ağustos ayına ilişkin geçici dış ticaret verilerinin açıklanması bekleniyor. Türkiye ihracatı, temmuz itibarıyla son 12 aylık ihracatta Cumhuriyet tarihi rekoruyla ilk defa 200 milyar doları geçerek 201 milyar 500 milyon dolara yükseldi. Temmuz ayı ihracatı da geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10 artışla 16 milyar 400 milyon dolar oldu. İhracatta yılın tamamı için 210 milyar doların aşılması hedefleniyor.

Eylül ayında ekonomi gündemi yoğun olacak #1

3 EYLÜL CUMA GÜNÜ FİYAT ENDEKSİ DUYURULACAK

Gelecek hafta açıklanacak bir diğer veri ise enflasyon rakamları olacak. TÜİK, 3 Eylül Cuma günü ağustos ayına ilişkin tüketici fiyat endeksi ile yurt içi üretici fiyat endeksini kamuoyuna duyuracak. Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) temmuzda yıllık yüzde 18,95, aylık yüzde 1,8 artmıştı.

10 EYLÜL’DE İŞSİZLİK ORANI TAKİP EDİLECEK

Gözlerin çevrileceği bir diğer veri olan işsizlik rakamları ise 10 Eylül’de belli olacak. TÜİK, temmuz dönemine ilişkin iş gücü istatistiklerini açıklayacak. İşsizlik oranı haziranda bir önceki aya göre 2,5 puan azalışla yüzde 10,6 olmuştu.

SANAYİ ÜRETİM ENDEKSİ

Öte yandan 13 Eylül Pazartesi günü duyurulacak ciro endeksleri, perakende satış endeksleri, sanayi üretim endeksi ve 14 Eylül’de açıklanacak konut satış istatistikleri de yakından takip edilecek.

Merkez Bankası, mayıs ayına ilişkin ödemeler dengesi verilerini de 13 Eylül’de açıklayacak.

Hazine ve Maliye Bakanlığı haziran ayı bütçe gerçekleşmelerini 15 Eylül’de duyuracak.

Ayrıca 22 Eylül’de kamuoyuna duyurulacak tüketici güven endeksi ile 29 Eylül’de açıklanacak ekonomik güven endeksi de yurt içi piyasaların gündeminde yer alacak. Ekonomik güven endeksi ağustosta aylık bazda yüzde 0,7 artarak 39 ayın en yüksek değeri olan 100,8’e yükselmişti.

EYLÜLÜN ORTASINDA BELLİ OLACAK

Makro ekonomik göstergelerin yanı sıra eylülde açıklanması beklenen ve Türkiye ekonomisinin üç yıllık yol haritası niteliğini taşıyan Orta Vadeli Program’ın (OVP) ayrıntıları da yakından takip edilecek. OVP ile 2022-2024 dönemine ilişkin enflasyon, istihdam, büyüme, ihracat, cari açık gibi temel makro göstergeler de belirlenmiş olacak.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Birinci Ekonomi Koordinasyon Kurulu Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, OVP hazırlıklarını, kalkınma hedefleriyle uyumlu olarak, halkın refahını artıracak ekonomik ve sosyal politikalar ve bu politikalara yönelik kaynak dağılımını ortaya koyacak şekilde sürdürdüklerini söylemişti. Oktay, eylül ayının ilk yarısında OVP’yi kamuoyuna duyurmayı planladıklarını açıklamıştı.

Eylül ayında ekonomi gündemi yoğun olacak #3

TOPLANTI 23 EYLÜL’DE

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu toplantısı, 23 Eylül’de gerçekleştirilecek. Kurul, son toplantısında politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 19 düzeyinde sabit tutmuştu.

Kaynak: ensonhaber.com 

Yorum Yap