Elektrik artırımı kapıda

 Elektrik artırımı kapıda

CHP Genel Lider Yardımcısı Ahmet Akın; ülke genelinde yaşanan kuraklık nedeniyle hidroelektrik santrallerinde yaz aylarında üretimde düşüş yaşandığını; doğalgaza yapılan artırımın da santrallerin maliyetini artırdığına dikkat çekti. Akın “Hem kuraklık hem de doğalgaza yapılan artırım, tüketimin artacağı yaz aylarında elektrik artırımını gündeme getirdi. Vatandaşımızı elektrik değil, faturası çarpacak. Elektrik artırımı iğneden ipliğe her şeyin fiyatını da arttıracak. İktidar şirketler yerine vatandaşı kollasın” dedi.  Akın yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Kuraklık, Türkiye’nin güç üretimini de sekteye uğratacak. Türkiye’deki toplam elektrik üretiminin yüzde 25’ini karşılayan hidroelektrik santralleri kuraklıktan direkt etkileniyor. Bu santrallerin kuraklık nedeniyle tam kapasiteyle çalışamamaları elektrik üretiminde  düşüşe neden olacak.”

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Ahmet Akın

MALİYET ARTIYOR

1 Ocak 2021’den bu yana elektrik üretimi yapan santrallere satılan doğalgaza yüzde 21 seviyesinde artırım yapıldığını söyleyen Akın bu durumun santrallerin üretim maliyetlerinin de artması manasına geldiğini vurguladı.

ÇİFTÇİ TARLA SULAYAMIYOR ENDÜSTRİCİ REKABET EDEMİYOR

Doğalgazdan üretim yapan santrallerin maliyetlerinin artmasının elektik fiyatlarını artıracağını belirten Ahmet Akın, şöyle devam etti:

“Elektrik tarifesi zamlanırsa sadece konutları değil çiftçimizi ve sanayicimizi de olumsuz etkileyecek. Çiftçi son bir yılda yüzde 30’un üzerinde artarak rekor kıran elektrik tarifesi nedeniyle aslında tarlasını sulayamaz duruma geldi. Bir artırım daha yapılırsa tarlasını ekmekten vazgeçecek. Sanayicimiz de döviz kurundaki artış nedeniyle rekabet edemez durumda.”

Yorum Yap