Patrondan kısa çalışma ödeneği uzatılsın talebi

 Patrondan kısa çalışma ödeneği uzatılsın talebi

Pandemi ile birlikte uygulamaya geçen ve pek çok defa uzatılan kısa çalışma ödeneğinin 30 Haziran’da mühleti dolarken, patronlar yıl sonuna kadar uzatma talep etti.

Türkiye Patron Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) İdare Konseyi Lideri Özgür Burak Akkol, Kovid-19 salgını kaynaklı aksiliklerin sürdüğünü belirterek, kısa çalışma ödeneği uygulamasının yıl sonuna kadar devam ettirilmesini talep etti. TİSK’ten yapılan açıklamada, “Kısa çalışma ödeneği uygulamasının ekonomik ve toplumsal koşullar tam olarak iyileşene kadar devam etmesinin istihdamın korunmasında kritik değere sahip olduğunu düşünüyoruz” denildi.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Özgür Burak Akkol

Pandemi periyodunda istihdam kaybını önlemek emeliyle Nisan 2020’de başlatılan kısa çalışma ödeneği uygulaması 31 Mart’ta sona ermişti. Sonrasında düzenleme 30 Haziran tarihine kadar uzatılmıştı.

TABAN 2 BİN 530 TL

Günlük ortalama brüt çıkarının yüzde 60’ı olarak hesaplanan kısa çalışma ödeneği meblağı aylık minimum fiyatın brüt meblağının yüzde 150’sini geçemiyor. Ocak ayındaki artırımla kısa çalışma ödeneği minimum fiyatlı için 2 bin 530 TL’ye çıkarken kısa çalışma ödeneğinin tavan fiyatı ise 5.325 TL olmuştu.

Yorum Yap