Zorlayıcı sebep unsuru müteahhidi koruyor

 Zorlayıcı sebep unsuru müteahhidi koruyor

Ticari sır denilerek halktan gizlenen kent hastaneleri kontratlarına ulaşan CHP Milletvekili Dr. Fikret Şahin, bâtın kontratlarda devleti ve halkı değil yalnızca müteahhitleri koruyan zorlayıcı sebep unsuru olduğunu söyledi.

Zorlayıcı sebep; öngörülmeyen, tarafların denetimi dışında meydana gelen, ifa zahmeti oluşturan ve bu sebeple de taraflara kontrat feshetme, kısmen yahut büsbütün ifadan kaçınma, askıya alma yahut ifa için ek mühlet talebi öne sürme üzere çeşitli haklar tanıyan sebep olarak tanımlanıyor. Zorlayan sebebin karşılıklı mukavele imzalayan her iki tarafa da eşit haklar getirmesi gerektiği halde kent hastaneleri kontratında kamunun haklarının korunamadığını belirten Dr. Fikret Şahin, şu örneği verdi:

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

HASTALARA MR ÇEKİLEMEZ

“Örneğin kontrata nazaran şirkete, hastanelerdeki görüntüleme aygıtlarının rutin bakımlarını hizmeti aksatmayacak formda planlama, aygıtlara ilişkin rutin tertipli bakımları ve modül değişimlerini vaktinde yapma sorumluluğu ve misyonu verilmiş. Muhtemel bir arıza durumunda da şirkete en geç 15 gün içinde sorunu giderip düzeltme kuralı konulmuş. Fakat buraya bir zorlayan sebep hususu konularak, ‘Mücbir sebeplerden kaynaklanan gecikmeler sayılmayacaktır’ denilmiş. Buradan anlaşılıyor ki, muhtemel bir zorlayıcı sebep durumunda kent hastanelerinde aygıtlar bozulursa hastalara uzun bir mühlet MR, tomografi, röntgen, ultrason çekilemeyecek, biyopsi, kemik taraması yapılamayacak. Devlet şirkete hiçbir yaptırım uygulayamayacağı üzere, fevkalâde durumlarda dahi devlet ödemelerini aksatmadan yapacak.”

Dr. Fikret Şahin

ARAŞTIRMA VE SORU ÖNERGESİ

Dr. Fikret Şahin, mukavelelere ulaşmadan evvel, kent hastaneleri kontratlarında zorlayan sebep hususunun olup olmadığını öğrenmek için TBMM’ye hem soru önergesi verdiklerini hem de belirsizliğin giderilmesi için Meclis araştırması açılmasını teklif ettiklerini lakin bu girişmelerine karşılık alamadıklarını söyledi. Şahin, Dünya Sıhhat Örgütü’nün pandemiyi zorlayan sebep saydığını, Dünya Bankası’nın da birebir biçimde pandemide zorlayıcı sebebi devreye aldığını belirtirken, “Şehir hastanelerinin kira ve hizmet bedellerinin her yıl artıyor olması önemli oranda kamu ziyanı yaratmaktadır. Covid-19 salgınının yaşandığı bu devirde kent hastanelerinin zorlayıcı sebep kavramı çerçevesinde kontratlarının yine kıymetlendirilmesi ve kamulaştırma durumunun gözden geçirilmesi gerekir” dedi.

Otoyollarda da yaşandı

Zorlayan sebep skandalı, pandemide yap-işlet-devret prosedürüyle yapılan çok değerli köprü ve otoyol kontratlarında de ortaya çıkmıştı. Zorlayan sebep kamu özel işbirliği (KÖİ) kontratlarında devleti de koruyacak biçimde yazılmış olsaydı, pandemi sürecinde halkın parası müteahhitlere akmayacaktı.

Erdal Eren

‘Depreme karşı kontrol ve yanlışsız müteahhitlik şart’

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Lideri Erdal Eren, Bingöl’de meydana gelen 5.2 büyüklüğündeki sarsıntı ile ilgili yaptığı açıklamada, “Vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Her zelzele bizlere, bu mevzuda sıfır toleransla inşa edilmiş yapıların ehemmiyetini yine hatırlatıyor. Hakikat müteahhitlik ve sıkı kontrol hayatidir” dedi. Eren, Türkiye’nin sarsıntı riski yüksek bir ülke olduğunu hatırlatarak, “Deprem değil, ihmal ve kusurlu yapılar öldürür” sözünü kullandı.

Kronik rahatsızlığı olanların zorlayan sebep hali sona erdi

Coronavirüs salgını nedeniyle “mücbir sebep hali”nde olduğu kabul edilen kronik rahatsızlık sahibi vergi mükelleflerinin bu halleri sona erdi. Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir Yönetimi Başkanlığının Vergi Yöntem Kanunu Genel Bildirisi Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bildiride, zorlayıcı sebep hali sona erenlerin, bu periyoda ait verilemeyen beyanname/bildirimlerinin takip eden 15’inci günün sonuna kadar verilmesi ve vergilerin de birebir müddet içinde ödenmesi gerektiği bildirildi.

Yorum Yap