Emekli öğretmene ikinci maaş şoku

 Emekli öğretmene ikinci maaş şoku

Kamuda iki maaşlı, üç maaşlı, 5 maaşlı işçi sayısı giderek artarken, Anayasa Mahkemesi, emekli öğretmenlerin fiyat karşılığı derse girmesi halinde, emekli maaşlarının kesilmesi gerektiğine karar verdi. Bu karar eğitim topluluğunda reaksiyon yaratırken, birden çok yerden maaş alanlar için bir süreç yapılmıyor. Emekli Mülkiye Başmüfettişi Mahmut Esen de, çift maaşın önlenmesi konusunda milletvekillerinin öncü olması davetinde bulundu ve emekli maaşlarının kesilmesi gerektiğini söyledi.

FİYATLAR KESİLİYOR

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Anayasa Mahkemesi’nin, “Kuralların Anayasa’ya uygun/olup olmadığına (norm denetimi) ait kararı” geçen hafta Resmi Gazete’de yayımlanmıştı. Karara ait dava Ankara 7. Yönetim Mahkemesi tarafından 65 yaşın üzerindeki emekli öğretmenlerin, ilkokul yahut halk eğitim merkezlerinde, fiilen verdikleri dersler karşılığında kendilerine ödenmekte olan ders fiyatlarının kesilmesi, ödenmiş olanların geri alınmasına yönelik idari sürecin Anayasa’ya alışılmamış olduğu gerekçesiyle itiraz yolu kullanılarak açılmıştı. Yüksek mahkemede verilen kararda, uygulamanın Anayasa’ya ters olmadığı belirtildi.

65 yaşını doldurmuş öğretmenlere, fiilen verdiği dersler karşılığında çok az fiyat ödenmesi bile Anayasa’ya karşıt bulmasını, tüzel mevzularda ve kamu görevlileriyle ilgili düzenlemelerle ilgili yorumlarını ortaya koyan emekli Mülkiye Başmüfettişi Mahmut Esen, SÖZCÜ’ye şöyle kıymetlendirdi:

BİRDEN FAZLA AYLIK

“Kamu idaresinde kimi bürokrat ve siyasalların birden çok vazifeye atandıkları, emekli aylığı başta olmak üzere aylık, huzur hakkı vb. isimlerle birden çok aylık aldıkları, bahsin son vakitlerde gündem oluşturduğu, uygulamanın giderek yaygınlaştığı görülmektedir.”

Mahmut Esen

Kamuoyu vicdanında yaralanmalara yol açıyor

Kamudaki görevlilerin birden fazla aldıkları aylık vb. ödemelerin sayıları çiftli sayılarla tabir edildiğini anlatan Mahmut Esen, bunlara yapılmış aylık ödeme meblağlarının bazen Cumhurbaşkanı’nın 88 bin TL olan aylığını bile geçtiğini kaydetti. Esen, “Kamuoyu vicdanında yaralanmalara yol açan bu durumların düzeltilmesi için muhalefet parti milletvekillerince kanun teklifi de verdi. Çok yakınılmakta olan birden çok aylık alınmasına ait bu durumun kökten çözümü/düzeltilmesi için işe aksiyonlu milletvekillerinin emekli aylıklarının kesilmesi ile başlanılmalı” dedi.

Bu hedefle yasal düzenleme yapılmalı. Milletvekilleri bu hususta topluma, kamu yöneticilerine örnek olmalı.”

Yönetim Mahkemesi devreye girdi lakin yarar etmedi

Öğretmen ve usta öğreticilere ilkokul/halk eğitim vb. yerlerde fiilen verdikleri dersler için saat başı fiyat ödeniyor. Haftada 8-30 saat ortasında ders fiyatı verilebiliyor. 2021 yılında ödenmesi gereken saat fiyatı net 19.53 TL olarak belirlenmişti. Haftada 30 saat ders misyonu verilmiş emekli görevliye ay sonunda en fazla 2 bin 340 TL fiyat ödenebiliyor. 65 yaşını doldurmuş emekliye bu fiyatların ödenmemesi, ödenmesi halinde ise almakta olduğu emekli aylığının kesilmesi gerekiyor.

EŞİTLİĞE ALIŞILMAMIŞ

Ankara 7. Yönetim Mahkemesi bu kuralı, Anayasa’nın eşitlik; çalışma/ toplumsal güvenlik/ kamu hizmetine girme haklarını düzenleyen hususlarına karşıt buldu ve iptalini istedi. Lakin Anayasa Mahkemesi, kelamı edilen kuralın Anayasa’ya muhalif olmadığına karar verdi.

Yorum Yap