Erdoğan ve Putin telefonda görüştü

 Erdoğan ve Putin telefonda görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Kremlin Sarayı tarafından yapılan yazılı açıklamada, Erdoğan ve Putin’in görüşmede corona virüsü salgınına karşı Rusya’nın geliştirdiği Sputnik V aşısının teslimatının ele alındığı aktarılarak şöyle denildi:

* Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ortasında telefon görüşmesi gerçekleşti. Rusya-Türkiye işbirliğinin farklı alanlarındaki yeni mevzular değerlendirildi. Erdoğan, Rusya’nın Türkiye ile uçuşları yine başlatma kararının yanı sıra, Rus aşısı Sputnik V’in teslimatlarının başlaması nedeniyle teşekkür etti.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

“PUTİN, BIDEN GÖRÜŞMESİNDEKİ İZLENİMLERİNİ PAYLAŞTI”

Görüşmede ayrıyeten, geçtiğimiz günlerde İsviçre’nin Cenevre kentinde Putin ile ABD Lideri Joe Biden ortasındaki tepenin de ele alındığı aktarılırken, “Putin, ABD Lideri Joe Biden ile Cenevre’de yapılan son görüşmelere ait izlenimlerini de paylaştı. Şahsî temaslara ve ortak çalışmalara başka düzeylerde devam etme kararı alındı” tabirleri kullanıldı.

İki başkanların Suriye’deki gerginliği azaltma bölgesindeki terör kümelerine karşı ortak gayret konusuna değindikleri belirtilen açıklamada, Erdoğan ve Putin’in Dağlık Karabağ konusunda da görüş alışverişinde bulunduğu aktarıldı.

İki başkanların, Dağlık Karabağ’da bundan sonraki süreçte gelişimi konusunda ortak uğraşlar konusunda hemfikir olduğu tabir edilerek, “Türkiye Cumhurbaşkanı, Rusya’nın 10 Kasım 2020 ve 11 Ocak 2021 mutabakatlarının yerine getirilmesini sağlamaya yönelik gayretlerine takviye verdi. Ekonomik kalkınma ve bölgenin ulaşım altyapısının onarımı dahil olmak üzere uyumu sürdürmeye karşılıklı olarak hazır olunduğu teyit edildi” denildi.

Yorum Yap