Farklı Covid-19 aşılarının karıştırılmasının daha tesirli olduğu ortaya çıktı

 Farklı Covid-19 aşılarının karıştırılmasının daha tesirli olduğu ortaya çıktı

İngiltere’de yapılan bir araştırmada, Covid-19 aşılamasında farklı aşıların karıştırılarak kullanılmasının virüse karşı daha tesirli olduğu ortaya çıktı.

TÜM KOMBİNASYONLAR DENENDİ

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Araştırmada 50 yaş ve üstü 850 gönüllüye 4 hafta ortayla verilen farklı aşıların incelenmesi sonucu birinci ve ikinci dozlarda farklı aşıların kullanılmasının virüse karşı daha düzgün müdafaa sağladığı belirtildi.

AstraZeneca ve Pfizer/BioNTech aşılarının birlikte denendiği çalışmada tüm kombinasyonların âlâ çalıştığı, aşıların bağışıklık sistemini harekete geçirdiği ve daha fazla antikor ürettiği söz edildi. Uzmanlar araştırmanın aşıların uygulanmasına yönelik esneklik sağlayabileceğini açıkladı.

KARIŞIK DOZ DAHA TESİRLİ

Oxford Üniversitesi’nden baş araştırmacı Prof. Matthew Snape, bulguların “insanlara tıpkı aşıyı iki defa yapma siyasetini engellemeyeceğini” aktardı. Snape, yeni sonuçların Birleşik Krallık’ta yaygın olarak kullanılan 8 ila 12 hafta aralığından daha kısa olmasına karşın karışık doz aşı programının da tesirli olduğunu gösterdiğini tabir ederek, “Daha uzun aralığın daha düzgün bir bağışıklık yansısı ile sonuçlandığı biliniyor” dedi.

İngiltere’nin Baş Sıhhat Danışmanı Yardımcısı Profesör Jonathan Van-Tam ise, İngiltere’de uygulanmakta olan “aynı doz” aşılama programını değiştirmek için hiçbir neden olmadığını lakin gelecekte değerlendirilebileceğini tabir etti.

Van Tam, “Karıştırma dozları, bir destek programı için bize daha fazla esneklik sağlarken tıpkı vakitte aşıların piyasaya sürülmesinde daha fazla ilerleme ve tedarik zahmeti yaşayan ülkeleri destekleme yardımı sağlayabilir” dedi.

UZMANLAR DAYANAK DOZUNUN ERKEN OLDUĞUNU SÖYLÜYOR

İngiltere’de yayınlanan öteki bir çalışmaya nazaran ise, ikinci dozdan 6 ay sonra verilen 3’üncü doz AstraZeneca aşısının bağışıklık sistemini güçlendirdiği öne sürüldü. Lakin uzmanlar, insanların bu yıl kıştan evvel takviye dozuna muhtaçlığı olup olmayacağını bilmek için şimdi çok erken olduğunu belirtti.

Uzmanlar bağışıklığın vakitle ne kadar azalacağının şimdi belirli olmadığını, bunun için sonbaharda ek aşıların uygulanmasının erken olduğunu söz etti.

Yorum Yap