Finansal skandallarla sarsılan Credit Suisse, UBS ile birleşebilir

 Finansal skandallarla sarsılan Credit Suisse, UBS ile birleşebilir

Son aylarda milyarlarca dolar maliyet yaratan finansal skandallarla çaba eden İsviçre bankası Credit Suisse‘in idaresi, rakip banka UBS ile birleşme ihtimalinin de olduğu bir yine yapılanma planı hazırlamak için baskı altında.

DÜŞÜK TEKLİF TEHLİKESİ

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Bahis hakkında bilgi sahibi üç kaynağa nazaran bankanın karıştığı skandallarla boğuşan yöneticiler, birtakım yatırımcıların bankanın bölünmesini talep edeceğinden yahut düşük pay senedi fiyatı nedeniyle istek etmedikleri bir satın alma teklifi ile karşı karşıya kalma ihtimalinden kaygı ediyorlar.

Misyona yeni gelen idare konseyi lideri Antonio Horta-Osorio, bankanın faaliyetleri hakkında stratejik inceleme başlatıldığını Nisan ayı sonunda açıklamış ve yatırımcılara güç kararlar almadan evvel kıymetlendirme için vakte muhtaçlığı olduğunu söylemişti.

Bir kaynak banka üst idaresinin önümüzdeki hafta toplanacağını söylerken bir öbür kaynak yöneticilerin tekrar yapılanma tekliflerini incelemeye Temmuz ayı başında başlamak istediklerini söyledi.

5 MİLYARLIK ZİYAN

Credit Suisse, Archegos Capital isimli hedge fon ile yaptığı süreçler nedeniyle 5 milyar dolardan fazla ziyan ettikten sonra faaliyetlerini gözden geçirmeye almak zorunda kaldı.

Banka ayrıyeten müşterilerinin batan tedarik zinciri Greensill Capital tahvillerine 10 milyar dolar yatırım yapmasına aracılık ettiği için de tüzel külfetler yaşıyor.

Bankanın payları, Mart ayı başında Greensill ile ilgili sıkıntıların ortaya çıkmasından bu yana %25’ten fazla kıymet kaybetti.

FARKLI SEÇENEKLER MASADA

Banka yöneticilerinin kıymetlendirme süreçleri hakkında bilgi sahibi bir kaynak Reuters’a yaptığı açıklamada, “Credit Suisse‘in çabucak bir şirketle birleşmeye muhtaçlığı var… Rastgele bir adım atmazlarsa aktivist hissedarların adım atacağıyla ilgili Zürih’teki tasa giderek büyüyor.” dedi.

İki kaynak, bankanın geri kalanını potansiyel bir birleşmeye hazırlamak için İsviçre’deki bankacılık ünitesinin başka bir şirket olarak ayrılması, yatırım bankacılığı ünitesinin küçültülmesi yahut varlık idaresi ünitesinin satılması üzere olasılıkları kimi yöneticilerin görüştüğünü söz etti.

Üçüncü bir kaynak bankanın ABD’deki yatırım bankası ünitesini satmasının da bir seçenek olduğunu söyledi.

GÖRÜŞMELER BAŞLANGIÇ KADEMESİNDE

Kaynaklar görüşmelerin şimdi başlangıç kademesinde olduğunu, tüm süratiyle devam ediyor olsa da şimdi bir karara varılamadığını söyledi.

Kaynaklar pay fiyatının düşmesi nedeniyle bankanın potansiyel satın alma tekliflerine karşı savunmasız kaldığını söz ederken, İsviçre’nin ABD’li bir bankanın satın almasından fazla diğer bir İsviçreli banka olan UBS’in satın almasına daha sıcak bakabileceğini kaydettiler.

Hem Credit Suisse hem de UBS sorulara cevap vermeyi reddetti.

UBS CEO’su bu yılın başlarında Credit Suisse ile birleşmenin mümkün olup olmadığı sorusuna “organik büyümeyi” tercih ettiğini söyleyerek olumsuz yanıt vermişti.

Kaynaklar bankanın müşterileri ve İsviçre nezdindeki prestijini düzeltmek için yeni bir görünümüne bürünmesi gerektiğine de dikkat çektiler. (REUTERS)

 

Yorum Yap