Gerilimin saçların beyazlamasında tesirli olduğu kanıtlandı

 Gerilimin saçların beyazlamasında tesirli olduğu kanıtlandı

eLife’da yayınlanan çalışma, araştırmacıların gerilimin doğal saç rengini etkilediğini açıklıyor. Ayrıyeten sürecin nasıl aksine çevrilebileceği de tartışılıyor.

Takım, yedi erkek ve yedi bayan olmak üzere 14 gönüllüyü inceledi ve bir dijital kamera, mikroskop ve fotoğraf tarayıcı kullanarak saç örneklerini tahlil etti. Ayrıyeten iki şahsa ilişkin kıllar için elektron mikroskobu kullandılar.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Columbia Üniversitesi bilim insanları, gönüllüler için saç pigmentasyon paternini haritaladı ve onlardan geriye dönük bir gerilim değerlendirmesini tamamlamalarını istedi. İştirakçiler, daha sonra yaşadıkları gerilimli olayların vakit çizelgelerini oluşturdular.

“SAÇLARIMIZ, BİYOLOJİK TARİHİMİZİ İÇERİYOR”

Araştırmacılardan Martin Picard yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Bir ağaç gövdesindeki halkalar, o ağacın hayatındaki geçmiş yıllar hakkında nasıl bilgi barındırıyorsa, saçlarımız da biyolojik tarihimiz hakkında bilgi içeriyor. Kıllar folikül olarak derinin altındayken, zihnimizde ve bedenimizde meydana gelen gerilim hormonlarının ve başka şeylerin tesirine maruz kalırlar.”

Picard, bir saç telinin baştan sona tıpkı renge sahip olduğunu düşünmemize karşın, durumun bu türlü olmadığını da açıkladı: “Yüksek çözünürlüklü bir tarayıcının altında renkte küçük, göze çarpmayan varyasyonlar görülür. Biz de bunu ölçüyoruz. Bu pigmentasyon değişiklikleri daha sonra gerilimli olaylara bağlanabilir.”

SAÇLARIN BEYAZLAMASINA TEDBİR: TATİL

Araştırmacılar; gerilimin saçların beyazlamasında kıymetli bir role sahip olduğunun kanıtlamanın yanı sıra, beklenmedik bir panzehir de keşfettiler. Tatiller, süreci bilakis çevirebilir.

Picar; “Verilerimiz, insan yaşlanmasının doğrusal, sabit bir biyolojik süreç olmadığını, en azından kısmen durdurulabileceğini ve hatta süreksiz olarak aksine çevrilebileceğini gösteren artan sayıda ispata katkıda bulunuyor” dedi.

Tatiller gerilimi azaltabilir ve grileşmeyi bilakis çevirebilirken, bilim insanlarının saçları gençleştirmek ve orjinal rengini geri kazandırmak için mucizevi bir tedavisi yok.

Yorum Yap