Kalp kası iltihabı nedir, tedavisi var mı? Biontech kalp kası iltihabı yapar mı?

 Kalp kası iltihabı nedir, tedavisi var mı? Biontech kalp kası iltihabı yapar mı?

Corona virüsü (Covid-19) ile gayret kapsamında dünya genelinde aşılamalar sürat kesmeden sürerken, aşıların yan tesirlerine ait araştırmalar da devam ediyor. Ortaya çıkan son yan tesirlerden biri de kalp kası iltihabı oldu.

KALP KASI İLTİHABI NEDİR?

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Kalp kası, kasılarak kan damarlarında kan deveranını sağlayan kastır. Kalp kası iltihaplanması, kalp kası hücrelerinin tahrip olmasına yol açar. Kalp kası, kalbin ana kütlesini oluşturur. Ritmik ve istemsiz mukavele yeteneğine sahip çizgili, kalın ve içi boş kastır.

KALP KASI İLTİHABI NEDENLERİ

Ana olan, kalp hücrelerine saldıran bir virüsle enfeksiyondur. Ana virüsler enterovirüsler, adenovirüsler, CMV, parvovirüs, herpes, EBV’dir. Öbür nedenler şunlardır: Bakteri kaynaklı enfeksiyonlar, otoimmün hastalıklar, Kurşun, arsenik, alkol, kimi kemoterapiler üzere toksik eserlerle zehirlenme sırasında, radyoterapi yahut elektrik çarpmasından sonra muhakkak ilaçlara karşı çok hassaslık tepkileri mevcuttur.

KALP KASI İLTİHABI TEDAVİSİ VAR MI?

Hekim öncelikle hastanın rahatsızlığını dinler, fizikî muayene eder. Teşhis konulabilmek için tabip, hastaya EKG çektirir. EKG harici hastaya “holter” de takılabilir. EKG sonrası, hastaya EKO çekilir. Hastalığa dair daha net bulgular bulabilmek için göğüs röntgeni, MR üzere testler de gerçekleşebilir.

MR ve EKG harici hasta için laboratuvar testleri de yapılmaktadır. Hastaya teşhis konulduktan sonra öncelik olan “ilaçlı tedavi“dir. Şayet hastanın durumu ağır ve önemli ise ventriküler dayanak aygıtı, intraaortik balon pompası, ekstrakorporeal membran oksijenasyonu üzere tedavilerden biri uygulanabilir. Daha ileri düzeylerdeki hastalar için son deva olarak kalp nakli yapılmaktadır.

BİONTECH KALP İLTİHABI YAPAR MI?

ABD Besin ve İlaç Dairesi (FDA), Pfizer/BioNTech ve Moderna Covid-19 aşılarının yetişkinler ve gençlerde kalp kası iltihaplanmasına (miyokardit) neden olabileceğine yönelik ikaz ekleyeceğini duyurdu. FDA’nın açıklamasının akabinde Moderna payları yüzde 4.2, Pfizer payları ise yüzde 1.4 bedel kaybetti.

Yorum Yap