Gurbetçilere seyahat ikazları

 Gurbetçilere seyahat ikazları

Tatil döneminin gelmesiyle birlikte müsaadelerini memleketlerinde geçirmek isteyen büyük çoğunluğu Avrupa’da yaşayan vatandaşların karayolu ile Türkiye seyahatleri başladı.

Vatandaşların seyahatlerinin rahat ve huzurlu geçmesi için çalışmalar yürüten YTB, seyahate çıkan vatandaşlara birtakım hatırlatmalarda bulunuyor. YTB vatandaşların dikkat etmesi gereken konulara ait “Memleket Yolunda Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar” başlığı ile bir görüntü yayımladı.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

YTB tarafından vatandaşlar için hazırlanan görüntü sinemada, araç arıza durumlarında yapılması gereken konulardan yol boyunca uyulması gereken kurallara kadar değerli ikazlar yer alıyor.

Görüntüde yer alan ikazlarda, resmi vazifeliler dışında, otoyollarda araçlara yaklaşarak el kol hareketleri ile durma işaret yapan şahıslara prestij edilmemesi gerektiğine dikkat çekeliyor. Durmayı gerektirecek bir durum olduğunda ise araca hiçbir biçimde kimsenin yaklaşmasına müsaade verilmemesi uyarısı yapılıyor.

Görüntüde, yakıt istasyonlarında yahut mola verilen yerlerde araçların büsbütün terk edilmesi gerektiğinin de altı çizilirken, aracın yanında kesinlikle en az bir kişinin bulundurulması tarafında ikazlar yer alıyor. YTB tarafından görüntüde yapılan ihtarlarda seyahat esnasında gerçekleşen mümkün araç arazı durumlarında da dikkat edilmesi gereken konular sıralanıyor.

Bu durumda vatandaşlardan yabancı bireylerin yardım tekliflerini kabul etmemeleri, bunun yerine sağlam tamircilerle bağlantıya geçmeleri isteniyor.

Trafik kurallarına uymanın değerine de değinilen görüntüde art koltukta oturanlar dahil araçta bulunan herkesin emniyet kemeri takması gerektiğine vurgu yapılıyor. “Yol geçişleri için vinyetinizi almayı unutmayın.” hatırlatması da yapılan görüntüde “Otoyollarda ortalama sürat ölçümü yapılmaktadır ve sürat limiti aşımlarında ceza yazılmaktadır. Arabalar için otoyollarda 120 km/s olan limiti aşmayınız” ihtarında bulunuluyor.

Yorum Yap