Havuzlar doldu taştı, uzmanlar Covid-19 önlemleri hakkında uyardı

 Havuzlar doldu taştı, uzmanlar Covid-19 önlemleri hakkında uyardı

MMO Antalya Şube Lideri Prof. Dr. İbrahim Atmaca, yaz aylarında havuzlarda yaşanacak yoğunluğa dikkat çekerek, pandemi nedeniyle geçen yıl havuzlara getirilen denetimli tatil modelinin bu yıl da itinayla sürdürülmesi gerektiğini belirtti.

“HAVUZ İÇERİSİNDE TOPLUMSAL ARALIK KURALI DEVAM ETMELİ”

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Makina Mühendisleri Odası (MMO) Antalya Şube Lideri Prof. Dr. İbrahim Atmaca, uzun müddettir yaşanan sokağa çıkma kısıtlamasının büyük oranda esnetilmesi ve son periyotta Marmara Denizinde yaşanan müsilaj sıkıntısının bilhassa yerli turistin Akdeniz ve Ege bölgelerine olan ilgisini artıracağını belirtti.

Temmuz ayı itibariyle büyük bir turizm yoğunluğunun beklendiğini lisana getiren Atmaca; “Yaz aylarıyla birlikte açılan turizm tesislerinde, su parklarında ve sitelerde havuz kullanımı ağırlaşacak. Covid-19 riskine karşı denetimli havuz kullanımında geçen yıl alınan birtakım önlemlerden olan ‘havuz içerisinde 8 metrekarelik toplumsal uzaklık kuralı’ uygulanmasının devam etmesini öneriyoruz” dedi.

“HAVUZ İÇİNDE 8 METREKAREYE 1 KİŞİ”

Atmaca, aşılamanın da hızlanmasıyla geçen yıla nazaran bir nebze daha rahat olunacağını söz ederek, “Çok sayıda kullanıcının birebir anda havuz ortamında bulunacak olmasının oluşturacağı riske karşı havuz ortamında toplumsal aranın korunması öncelikli tedbir görülüyor. Yüzme aktivitelerinde toplumsal ara şartlarının sağlanması için, Sıhhat Bakanlığı’nın geçtiğimiz yıl önerdiği uygulama olan; havuz etrafında 4 metrekareye 1 kişi, havuz içinde 8 metrekareye 1 kişi olacak halde kapasitenin belirlenmesi ve şezlonglar ortasında en az 1,5 metre ara olması kuralı bu yıl da uygulanmalıdır” diye konuştu.

“TABAN HER GÜN TEMİZLENMELİ”

Yüzme havuzlarında taban temizliğinin her gün, havuz duvarlarının temizliğinin ise en az haftada bir yapılması gerektiğini vurgulayan Atmaca, “Ayak havuzları her gün boşaltılmalı, temizlenmeli, dezenfekte edilmeli ve yine doldurulmalı. Yüzme havuzlarında suyun hazırlanması ve dezenfekte edilmesi için gereken ekipmanların tesiste bulundurulması ve havuzun inançlı işletme kurallarında çalıştırılabilmesi için daima bakımlarının yapılıp dönem boyunca çalışır durumda tutulması gerekir. Yılda bir sefer yapılacak ana bakımlar işletmenin durduğu vakitlerde yapılmalıdır. Duş bataryası, musluk, sabunluk üzere materyallerin sensörlü kullanımı da alınması gereken önlemler ortasındadır. Kimyasal dozaj sistemlerinin bakımı, temas yerlerinin sökülüp temizlenmesi, topraklama ve kaçak akım muhafaza sisteminin denetlenmesi üzere denetimler kesinlikle yapılmalı” ihtarında bulundu.

“BİLGİSAYAR TAKVİYELİ DOZAJ VE DENETİM SİSTEMLERİ TERCİH EDİLMELİ”

Kovid-19’un dezenfektanlara hassaslığı nedeniyle havuz suyunda ruhsatlı dezenfektan ve kimyasalların kullanılmasının bu süreçte ehemmiyet taşıdığının altını çizen Atmaca, ‘Bilindiği üzere havuz hijyenini sağlamak üzere havuz kimyasalları halinde ph dengeleyici, klor, yosun önleyici, berraklaştırıcı, çöktürücüler üzere kimyasallar uygulanmaktadır. Bunların ölçülerek, ölçülerinin ilgili standartlara uygun halde tutulması insan sıhhati için çok değerlidir. Bu noktada da bilgisayar dayanaklı dozaj ve denetim sistemlerinin kesinlikle tercih edilmesi gereklidir. Bahsedilen bu kimyasalların standartlarca da belirtilen oranlar da kullanılması insan sıhhati yanı sıra işletme iktisat açısından da ehemmiyet arz etmektedir. Tüm bu sebepler ile gereksiz kimyasal kullanımına neden olmamak için otomasyona dayalı bilgisayar takviyeli ölçüm ve müşahedeler kesinlikle tercih edilmelidir’ dedi.

Yorum Yap