Hem ‘Siz doyurun’ diyor, hem de engelliyorlar

 Hem ‘Siz doyurun’ diyor, hem de engelliyorlar

Eskişehir’de salgın devrinde Büyükşehir Belediyesi ile Odunpazarı Belediyesi’nin fakirlere sıcak yemek dağıtımı için kurduğu aşevlerinin hesaplarına el koyan AKP iktidarı, artık de belediyelerin her türlü yardım için bağış toplamasını yasakladı.

CHP’li Odunpazarı Belediyesi Ramazan ayı ve pandemi şartları nedeniyle sıkıntı durumda olan muhtaçlık sahibi vatandaşlara yardım için Mayıs ayı başında, 2860 Sayılı Yardım Toplama Kanunu yeterince yönetim ismine bağış hesabı açılması için Eskişehir Valiliği’ne başvurdu.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Başvuruyu reddeden Valilik, Odunpazarı Belediyesi’ne gönderdiği yazıda İçişleri Bakanlığı’nın pandemi önlemleri kapsamında yayınlanan genelgelerini münasebet gösterdi. Belediyeye gönderilen resmi yazıda, “İhtiyaçlarını karşılayacak kimsesi bulunmayan vatandaşların temel gereksinimlerinin karşılanması süreci ‘Vefa Uyum Grubu’  tarafından yönetilecek olup, bu kümenin kararı, görevlendirmesi, uyumu olmadan hiçbir kurum, kuruluş, SKT tarafından yardım talebi gerçekleştirilmeyecektir” denildi.

Odunpazarı Belediye Lideri Kazım Kurt

KURT: YASAL MİSYONUMU ENGELLEYEMEZSİNİZ

CHP’li Odunpazarı Belediye Lideri Kazım Kurt, yardım toplama talebine Eskişehir Valiliğinin ‘red’ kararını ve bu kararına münasebet gösterdiği İçişleri Bakanlığı’nın genelgelerinin iptali için Eskişehir Yönetim Mahkemesi’nde dava açtı. Kurt, “Yönetimimdeki bölgede fakirlere yardım götürmek benim yasal hakkım ve misyonum. Yıllardır yaptığımız bu vazifesi artık yapmam engellenmek isteniyor. Halbuki bağış toplamak belediyeler için yalnızca bir yetki değil, tıpkı vakitte kanunla verilmiş bir haktır. Herkes yardım yapabilir fakat CHP’li belediyeler yapamaz deniyor! Bu akıl almaz kararın iptali için mahkemeye başvurduk. Alınacak kararın tüm Türkiye’de halkçı belediyelerin yoksula fukaraya yardımının önünü açacağına inanıyorum” dedi.

ÇAKIRÖZER: HEM DOYURUN DİYORLAR, HEM YASAKLIYORLAR

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer de belediyelerinin yardım maksatlı bağış hesaplarına getirilen yasaklamaya reaksiyon göstererek şunları söyledi:

– Bir yanda ekonomik buhran, bir yanda pandemi belası nedeniyle vatandaşlarımız büyük ekonomik sorunlar, yoksulluk içine düştü. Bu iktidarın tek kaygısı ise CHP’li belediyeleri çalıştırmamak. Evvel belediyelerimizin aşevi hesaplarını resmen gasp ettiler. Artık de yasal hakkını kullanmak isteyen belediyelerimize her türlü yardım maksatlı bağış hesabı açamazsın diyorlar.

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer

– Bir yanda ‘Açları da siz doyuruverin’ diyen siz değil misiniz? O vakit bırakın belediyelerimiz hayırsever yurttaşlarımız ile birlikte gereksinim sahibi yurttaşlarımızın yanında olsun. Yardımın iktidarı muhalefeti olmaz. Şu sıkıntı devirde yoksul fukara için kim ne yardım yapabiliyorsa önünü değil engellemek, tam aksine sonuna kadar açmak lazım.

ZARARIN SORUMLUSU SİZ OLURSUNUZ

– Odunpazarı örneğinde olduğu üzere belediyelerimizin yardım yapmasına müsaade verilmemesi nedeniyle, gereksinim sahibi vatandaşlarımıza yönelik temel hizmetler engellenmiş olacak. Ve insan ömrünü etkileyecek nitelikte telafisi mümkün olmayan ziyanlara sebep olunacaktır. Bu zararın vebali siyasi münasebetlerle bu saçma yasağı getirenlerin olacaktır.

Yorum Yap