Hollanda Başbakanı Rutte’den Macaristan’a reaksiyon: AB’de yeriniz yok

 Hollanda Başbakanı Rutte’den Macaristan’a reaksiyon: AB’de yeriniz yok

Hollanda Başbakanı Mark Rutte, Macaristan’da LGBTQ’lar hakkında okullarda eğitim verilmesini engelleyen yasanın kabul edilmesiyle ilgili yaptığı açıklamada “Macaristan’ın Avrupa Birliği’nde yeri olmadığını” söyledi.

Euronews’ta yer alan habere nazaran, AB Önderler Doruğu için Brüksel’de bulunan ve tepede gazetecilerin sorularını yanıtlayan Rutte şöyle konuştu:

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

* Benim için Macaristan’ın artık AB’de yeri yok fakat mevcut sistemle ne yazık ki bunu kendim yapamam. 26 öteki ülkenin de ‘Ayrılman gerekiyor’ demesi lazım. Bu süreç adım adım işlerken o sırada ilgili ülkenin AB kıymetlerine tekrar adapte olacağını umarsınız.

Rutte, Orban’a davet yaprak “Biliyor musun Viktor, şayet durumdan şad değilsen ve kıymetlerimiz ile yaşayamayacaksan öbür bir alternatif daha var: Birlikten ayrıl.” sözünü kullandı.

ÖNDERLERDEN ORBAN’A REAKSİYON

Avrupa Kurulu Lideri Ursula von der Leyen başta olmak üzere öteki üye ülkelerin başkanları de Macaristan’da olup bitenlere reaksiyonlarını lisana getiriyor.

Ursula von der Leyen bahsi geçen Macar yasasının bir utanç kaynağı olduğunu belirterek ilgili komiserlere Macaristan ile bağlantıda olmaları ve yasa yürürlüğe girmeden gerekli adımların atılarak yasal telaşların iletilmesini istediğini aktardı.

Ursula von der Leyen, “Bu yasa açık halde insanlara cinsel kimlikleri nedeniyle ayrımcılık yapıyor. Bu da Avrupa olarak bizim en temel değerlerimizle uyuşmayan bir durum” tabirini kullandı.

Macaristan Başbakanı Viktor Orban / Reuters

Alman Şansolye Angela Merkel de Orban’ın maddesine reaksiyon gösterdi ve şu sözleri kullandı:

* Bunun yanlış bir yasa olduğunu düşünüyorum ve siyaset anlayışımla bağdaşması mümkün değil. Eşcinselliğe ve eşcinsel birlikteliklere müsaade eder lakin onlara ait bilgileri öteki her yerde yasaklarsanız bu tıpkı vakitte bilgi edinme ve eğitim alma özgürlüğünü kısıtlamak olur. Bu da benim siyasi olarak kabul edebileceğim bir şey değil.

“AB BİR MUHTEŞEM MARKET DEĞİL”

Belçika Başbakanı Alexander De Croo da Orban’a reaksiyonunu saklamadı ve şöyle konuştu:

* Açık konuşalım, bu yasa utanç vericidir ve Avrupa’da bu tıp bir ayrımcılığa yer yok. AB bir kurallar kulübüdür. Finansal avantajlara erişim sağlarsınız ve bu herkes için güzeldir lakin o denli işinize geldiği üzere seçmece yapamazsınız. Burası istediğinizi alıp istemediğinizden uzak durabileceğiniz bir muhteşem market değil.”

LÜKSEMBURG BAŞBAKANI BETTEL: BEN DE BİR EŞCİNSELİM

Kendisi de bir eşcinsel olan Lüksemburg Başbakanı Xavier Bettel de Orban’ın kırmızı çizgiyi geçtiği belirterek bu bahsin konuşmak zorunda olduğunu kaydetti. Bettel, “Sayın Orban’a hala hürmetim vardı ve çok sayıda politik husus üzerinde konuşmuşluğumuz var fakat burada emel eşcinseller yahut eşcinsellik hakkında konuşulması gençliğe tehdittir demek ise.. Biliyorsunuz ben de genç oldum ve ben de eşcinselim. Kendimi hiçbir vakit diğerlerine bir tehlike olarak görmedim” dedi.

Estonya Başbakanı Kaja Kallas da hususa ait reaksiyonunu “Mesajımız net; bu çeşit bir tavrı kabul edemeyiz. Bu durum Avrupa insan hakları ve azınlık haklarına karşıt. Sanıyorum bunda hepimiz hem fikiriz” kelamlarıyla lisana getirdi.

“BEN BİR ÖZGÜRLÜK SAVAŞÇISIYIM”

Orban ise gazetecilerin sorularını yanıtlarken maddeyi şu sözlerle savundu:

* Ben onların hakları için savaşıyorum. ben bir özgürlük savaşçısıyım. Komünist rejim sırasında eşcinseller cezalandırılıyordu ve ben onların hakları ve özgürlükleri için savaştım. Lakin bu yasa bununla ilgili değil, bu yasa çocukların ve ebeveynlerin hakları ile ilgili.

Yorum Yap