KKTC Cumhurbaşkanı Tatar: Tarihi yanlışlar yapıldı

 KKTC Cumhurbaşkanı Tatar: Tarihi yanlışlar yapıldı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Avrupa Parlamentosu Genel Şurası nedeniyle Brüksel’de bulunan Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Guterres’in davetiyle görüşme için Brüksel’e gitmişti.

Cumhurbaşkanı Tatar, Brüksel’de BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile görüşmesinin akabinde basın toplantısı düzenledi. Cumhurbaşkanı Tatar basın toplantısında yaptığı konuşmada, Kıbrıs meselesinin iki eşit ve hâkim devlet modeliyle çözülebileceğini belirterek, Kıbrıslı Türkler ve Türkiye’ye karşı tarihi yanlışlar yapıldığını söyledi.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

BM ve Avrupa Birliği’ne (AB) Kıbrıs Türk tarafının tekliflerini ciddiye almaları davetinde bulunan Tatar, Kıbrıs Türk halkına yapılan haksızlıkların göz önünde bulundurulması ve egemenlik beklentilerinin yerine getirilmesi için adım atılmasını istedi.

İkinci devirde misyonuna devam edecek olan Guterres’i kutladığını belirten Tatar, Kıbrıs’ta iki taraf ortasında ortak yer olup olmadığını görmeye yönelik devam eden uğraşları için BM Genel Sekreteri’ne teşekkür ederek, Kıbrıs Türk tarafının yapan tavrını sürdüreceğini söyledi.

Tatar, iki tarafın hâkim eşitliğine hürmet gösterilmesi ve eşit milletlerarası statülerinin tanınmasının resmi müzakerelerin başlaması için kaçınılmaz olduğunu lakin bu yeni yerde yürütülecek müzakerelerin muvaffakiyet talihi olabileceğini vurguladı.

“TARİHİ YANLIŞLAR YAPILDI”

Cumhurbaşkanı Tatar, Guterres’e Kıbrıslı Türklerin AB’de temsil edilmemesinin oluşturduğu eşitsizliği anlattığını söyleyerek, Genel Sekreter’in de bunun yanlışsız olduğunu lakin bu mevzuda yapabileceği bir şey olmadığını lisana getirdiğini belirtti.

BM Genel Sekreteri’nin Portekiz Başbakanı olduğu periyotta Türkiye’nin AB’ye alınması için çok uğraştığını ve Türkiye AB’ye alınsaydı, çok daha olumlu ve farklı bir dünyadan bahsedileceğini aktardığını belirten Tatar, Türkiye ve Kıbrıslı Türklere karşı “tarihi yanılgılar yapıldığını” söyledi.

Uğraşlarının sürdüğünü lisana getiren Tatar, Kıbrıs’ta iki eşit ve hükümran devletten bahsedilmesi gerektiğini kaydetti. Kıbrıs Türk halkının egemenliği ile birlikte varlığını, inanç ve huzur içinde sürdürmesi ve Türkiye ile bağlarını koruyabilmesinin değerine vurgu yapan Tatar, Kıbrıslı Türklerin egemenliği sağlanmadan, tek devlet olarak AB’ye girilmesi halinde yaşanacak aksiliklere işaret etti.

“Türkiye ile bağlarımızın kopmasından, (Türkiye’nin) himayesinden vazgeçemeyiz” diyen Tatar, yeni vizyon ve siyasetlerine Türkiye’nin tam dayanak verdiğini anımsattı. BM ve AB’ye, Kıbrıs Türk tarafının tekliflerini ciddiye almaları davetinde bulunan Tatar, Kıbrıs Türk halkına yapılan haksızlıkların göz önünde bulundurulması ve egemenlik beklentilerinin yerine getirilmesi için adım atılmasını istedi. Tatar, muahede tabanın bu biçimde oluşturulabileceğini belirtti.

Cenevre’ye yeni fikirlerle gittiklerini, iki devletli tahlil modelini gündeme getirdiklerini lisana getiren Tatar, federasyon modelinde mutabakata varılamadığını söyledi. Tatar, BM Genel Sekreteri Guterres’in kendisini Eylül ayında New York’ta yapılacak BM Genel Konsey toplantılarında görmeyi beklediğini söylediğini de kaydetti.

“MİÇOTAKİS’E NEDEN İKİ DEVLETLİ TAHLİL TALEP ETTİĞİMİZİ ANLATTIM”

Cumhurbaşkanı Tatar, tıpkı otelde kaldığı Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, ile sabah saatlerinde kahvaltı salonunda karşılaşarak ayaküstü sohbet ettiklerini söyleyerek, Miçotakis’e neden iki devletli tahlil talep ettiklerini anlattığını belirtti. Miçotakis’e Kıbrıs’ta 60 yıldır iki farklı devlet bulunduğunu aktardığını lisana getiren Tatar, muahedenin lakin iki farklı devlet modeli ile sağlanabileceğini anlattığını söyledi.

Tatar, Kıbrıs’ta muahedeye ulaşılmasını Doğu Akdeniz, Yunanistan ve Türkiye ortasında da olumlu bir ortam doğmasına yol açacağını kaydetti. Tatar, Miçotakis’in AB içinde bu modele sıcak bakılmadığını söylediğini de belirtti.

Cumhurbaşkanı Tatar, bir gazetecinin sorusuna verdiği cevapta, Kıbrıs meselesinin tahlili için Kıbrıs’ın gerçeklerine nazaran hareket edilmesi gerektiğini söyleyerek, Kıbrıs’ta 60 yıldır iki devlet bulunduğunu, Kıbrıslı Rumların zenginlik ve iştiraki Kıbrıslı Türklerle paylaşmak istemediğini kaydetti.

AB yetkililerine de Kıbrıs gerçeklerini öğrenmeleri, Annan Planı periyodunda yaşananları unutmamaları davetinde bulunan Tatar, dayatma ve empoze bir tahlili kabul etmeyeceklerini belirtti. Kıbrıs’ta şehitler verildiğini, Kıbrıs’ın ulusal dava olduğunu kaydeden Tatar, “Bizi maceraya, tehlikeye götürecek bir muahedeye asla evet demeyiz” dedi.

Kıbrıs’ın AB’ye üye olma sürecinde hukuksuzluk yapıldığını söyleyen Tatar, Kıbrıs’ın kuruluş mutabakatlarına muhalif davranıldığını, Türkiye AB üyesi değilken ve Kıbrıs’ta ihtilaf devam ederken Kıbrıs’ın AB’ye alındığını belirtti.

Cumhurbaşkanı Tatar, BM Genel Sekreterinin federasyonun başarılı olması için hiçbir taban bulunmadığını anladığını da söz etti.

Yorum Yap