Rusya, 8 bölgeye daha zarurî aşılama kuralı getirdi

 Rusya, 8 bölgeye daha zarurî aşılama kuralı getirdi

Rusya’da günlük hadise sayılarının 20 bini geçmesi ve halkın corona virüsü aşılarına ilgi göstermemesi nedeniyle kritik bölgeler için yeni kurallar getirilmeye devam ediliyor. Rusya İnsan Sıhhati ve Tüketiciyi Muhafaza Kurumu (Rospotrebnadzor) Lideri Anna Popova alınan yeni kararlar ile ilgili basın toplantısı düzenledi.

Popova, olay sayılarının arttığı 8 bölgede kimi meslek kümeleri için aşılama kaidesi getirildiğini duyurdu. Ülkenin kimi bölgelerinde hadise sayılarının tırmanışa geçtiğini vurgulayan Popova, “Şu anda çabucak hemen tüm bölgelerde farklı yoğunluklarda bir büyüme dinamiği kelam konusu. Bugün prestijiyle salgın durumuna bağlı olarak mesleksel risk kümeleri için mecburî aşılama, ülkenin 10 bölgesinde uygulanıyor. Pazartesi gününden itibaren 8 bölgeyi daha bu listeye dahil ediyoruz” dedi.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

En fazla hadisenin “nüfusun en etkin kesimi” olarak isimlendirilen 20-39 yaş kümesinde tespit edildiğini kaydeden Popova, bu yaş aralığındaki olay sayılarının başka yaş kümelerine oranla daha çok artış gösterdiğine işaret etti. Popova sadece Yakutistan bölgesinde hadise eğrinin aşağıya gerçek seyrettiğinin altını çizdi.

Ülkede daha evvel başşehir Moskova, Moskova bölgesi, St. Petersburg, Tula, Sahalin, Yakutistan, Nenets Özerk Bölgesi, Leningrad, Kuzbass, Kuban ve Tver için makul kategorilerdeki vatandaşlar için zarurî aşılama getirilmişti.

GÜNLÜK OLAY SAYISI 20 BİNİN ÜZERİNDE

Rusya Corona Virüs ile Uğraş Merkezine nazaran ülke genelinde son 24 saatte 20 bin 393 yeni olay tespit edilirken, toplam olay sayısı 5 milyon 409 bin 88’e yükseldi. Ülkede son 24 saatte virüs nedeniyle 601 kişi hayatını kaybederken, toplam can kaybı ise 132 bin 64’e ulaştı.

Son 24 saatte güzelleşenlerin sayısının yeni olay sayısının altında kaldığı ülkede 14 bin 24 kişi virüsü yenerek sıhhatine kavuştu. Güzelleşenlerin toplam sayısı ise 4 milyon 929 bin 639 olarak açıklandı.

Yorum Yap