İki kardeşten 3,6 milyar dolarlık Bitcoin vurgunu

 İki kardeşten 3,6 milyar dolarlık Bitcoin vurgunu

Afrika kıtasının en büyük kripto-para platformu Güney Afrika merkezli Africrypt, geçtiğimiz nisan ayında faaliyetlerini durdurmuş, Africrypt’in sahibi olan iki kardeş 17 yaşındaki Ameer Cajee ve 20 yaşındaki Raees Cajee ise “hack” kurbanı olduklarını argüman etmişti.

ŞİRKET AÇIKLAMA YAPMIŞTI

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Şirket tarafından yapılan açıklamada, “Müşterilerin yasal yollara başvurmaları anlaşılabilir. Lakin bunun sadece güzelleşme sürecini geciktireceğini kabul etmelerini rica ediyoruz” tabirlerini yer verilmişti.

ORTADAN KAYBOLDULAR

Açıklamanın akabinde birçok yatırımcılar dava açmaktan vazgeçerken, iki kardeşin 3,6 milyar dolar kıymetinde Bitcoin ile ortadan kaybolduğu ortaya çıktı.

Africrypt süreçlerini inceleyen uzmanlar, kullanıcıların hesaplarındaki Bitcoinlerin dijital cüzdanlarından ve hesaplarından yasadışı formda transfer edildiği ortaya çıktığını ve önemli varlık parçalanması nedeniyle Bitcoinlerin izlenemez hale getirildiği tespit edildi.

DÜNYA GENELİNDE 432 MİLYAR DOLARA ULAŞTI

Güney Afrika’daki yasal boşluk, Africrypt davasının resmi olarak soruşturulmasını engelliyor. Cajee kardeşlerin de İngiltere’ye kaçtığına inanıldığı için davanın kısa müddette sonuçlanması beklenmiyor. CipherTrace araştırma şirketi tarafından hazırlanan bir rapora nazaran, bu yılın nisan ayı sonuna kadar kripto para hırsızlıkları, hackleri ve gibisi dolandırıcılıkların toplam maliyeti 432 milyar dolara ulaştı.

Öte yandan Güney Afrikalı kardeşlerin kripto para vurgunu akıllara Türkiye merkezli kripto para borsası olan Thodex’in sahibi Fatih Özer’i akıllara getirdi. Thodex’in faaliyetlerinin durması üzerine Özer hakkında Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından ‘Nitelikli dolandırıcılık’ cürmünden soruşturma başlatılmıştı. Özer, vurgununa akabinde yurtdışına kaçmıştı.

Yorum Yap