İmamoğlu’ndan Erdoğan’a ‘şeffaf belediyecilik’ karşılığı: Geçmiş ola

 İmamoğlu’ndan Erdoğan’a ‘şeffaf belediyecilik’ karşılığı: Geçmiş ola

İBB Lideri Ekrem İmamoğlu, Fox TV’de yayınlanan Çalar Saat programında İlker Karagöz’ün sorularını yanıtladı.

İmamoğlu’na seçim boyunca sokaklarda yürüttüğü kampanyaya atıf yapılarak, Cumhurbaşkanı’nın AKP’li belediyelere verdiği ihaleleri şeffaf biçimde yapıp canlı yayınlamaları ve daha fazla vatandaşın içinde olmaları istikametindeki talimatları soruldu.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

İmamoğlu, “Biz seçimden sonra da sokaktan hiç geri çekilmedik. Sıkıntı anlarında vatandaşımızın yanındaydık, bu pazar olabilir, bir mesken olabilir, hastane olabilir. Vatandaşın ortasında olmayan bir siyasi aklın vatandaşı hissetmesi mümkün değil. O lakin oturduğu yerden kendi hissettiklerini yazabilir yahut uygulamaya koyabilir. Biz buna karşıyız. Şeffaflık ile ilgili bir talimat veriliyorsa, AK Partili belediyelere geçmiş ola. Kusura bakmasınlar” dedi.

“MECLİSİN CANLI YAYINLANMASINI HAFİFE ALMIŞLARDI”

İBB Meclisi’nin canlı yayınlanmasını örnek olarak gösteren İmamoğlu, “Belediye meclisinin canlı yayınlanmasını hafife almışlardı. Biz de yapıyorduk demişlerdi. Gerçek manada bunu biz yaptık. Kentte olan biteni vatandaşın önüne koyuyoruz. Vatandaş izliyor kendi özgün kararını veriyor. İlçe belediye başkanlığım dönemimde kentsel dönüşümle ilgili uğradığımız bir haksızlıkla ilgili İBB Meclisi’nde yaptığım konuşmanın kaydını istedik alamadık. Hatta bizim arkadaşlara kızdım niçin çekmediniz diye. Yöneticiler gelir geçer bu işin temel sahibi halkımızdır.  Onlar neler olduğunu bilmeli, hissetmeli” diye konuştu.

“KANALI MÜSİLAJ KONUSUNUN DIŞINDA TUTACAKTIK AMA…”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun, Kanal İstanbul’un müsilaj meselesini çözeceği, Karadeniz’den gelen suyun Marmara’yı temizleyeceği tarafındaki açıklamalarını da değerlendirildi.

İmamoğlu “Temel için kendini paralayan Ulaştırma Bakanı’nın müsilaj ile ilgili bir izahı var. Biz Etraf ve Şehircilik Bakanı ile birlikte çok âlâ bir müsilaj ile uğraş süreci yürütüyoruz. Kendisine de teşekkür ediyorum. Aldığımız kararlar yürüyor. Bilim konseyi oluştu, tekliflerimiz dikkate alındı. Kanal sorununu gündeme getirince Etraf ve Şehircilik Bakanı, ‘kanal sıkıntısı çok politikleşti müsilaj konusunu bunu katmadan seyahat tanımlayalım’ dedi. ‘Çok ilgili lakin haklısınız dışında tutalım’ dedim. ‘Biz ağzımızı açmayacağız’ dedik. Lakin Ulaştırma Bakanı 3 gün sonra ‘kanal olacak Karadeniz Marmara’ya akacak ve Marmara düzelecek’ dedi. Bakana ileti atıp mevzuyla ilgili bilimsel tez varsa yollayın dedim. Hala karşılık almadım. Israrla da konuşmaya devam ediyor. Ben sayın Murat Kurum’a dedim ki ‘işin dışında tutalım dediniz lakin sizin bakanınız ilişkilendirdi, ben ağzımı açmadım’ dedim. Hem de saçma bir argüman ile” yorumunda bulundu.

“47 MİLYON ŞAHSA EŞDEĞER”

İmamoğlu, bilim insanı Seval Sözen’in bahisle ilgili bilgilerini aktararak “Kanal Marmara’ya 47 milyon kişi muadilinde organik unsur boşaltacak. Hem de Marmara denizinin en hassas yerine, Küçükçekmece ve civarındaki kıyıya yüzeyden boşaltacak. İstanbul nüfusunun 3, tüm Marmara kıyısındaki nüfusunun 2 katı organik husus Marmara’ya akar. Bu Marmara Denizi’nin bitişi demektir. Alınan tedbir ve yapılan çalışmalar anlamsız kalacaktır” dedi.

ULAŞTIRMA BAKANI’NA: KANALI, SOLAKLI DERESİ ZANNETTİ

Bu bilgiler ışığında Ulaştırma Bakanı’nın açıklamasını pahalandıran İmamoğlu şunları söyledi:

* Bakan da diyor ki ‘oradan su akacak Marmara düzelecek.’ Memleketime atıfta bulunayım. Trabzon’un Solaklı Deresi zannetti orayı. Akıl tutulması. Bu akılla kanalın temeli atılacak diyorsunuz.

* Hayır cumartesi atılacak temel Kuzey Marmara Otoyolu kapsamında yapılması zarurî olan köprü. 3. Köprü irtibat yolunun batı bölümü ile bağını güçlendirecek.

* Mahmutbey trafiğini de hafifletecek gerekli bir köprüdür. Otoyol da planlara 2006’da işleniyor. Daha ortada Kanal İstanbul fikri bile ortada yokken. Siyasi gösteri, birilerine yaranmak için bu merasim düzenleniyor. Tahminen cumhurbaşkanının haberi yok ben bilgilendirme vazifemi yerine getiriyorum.

Yorum Yap