İngiltere’den ‘bağışıklık duvarı’ atılımı: Grip ve corona aşısında üçüncü doz tıpkı anda

 İngiltere’den ‘bağışıklık duvarı’ atılımı: Grip ve corona aşısında üçüncü doz tıpkı anda

Corona virüsü dünya genelinde tesirini sürdürürken, salgına karşı aşılama kampanyaları da devam ediyor. Aşılamada öncü olan ve değerli bir muvaffakiyet kazanan İngiltere’de yeni planlar devreye alınmaya hazırlanılıyor.

Delta mutasyonunun yayılması ve sonbaharla birlikte virüsün yine artış göstermesinin önüne geçmek isteyen sıhhat yetkilileri, ikili aşı formülü üzerinde çalışıyor. İngiltere’nin önde gelen gazetelerinden The Times’ın haberine nazaran, ülkede 50 yaş ve üzerindeki bireylere bağışıklığı artıran üçüncü doz corona aşısı ve grip aşısı birlikte uygulanacak.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

MAKSATTA 30 MİLYON KİŞİ VAR

Kelam konusu planın uygulanması için 700 kişinin katıldığı klinik denemeler sürüyor. Aşılama ve Bağışıklama Ortak Komitesi (JCVI), iki farklı kola birebir anda uygulanacak aşılara onay verirse, süreç Eylül ayında başlayacak. Aralık ayına kadar ülkedeki 50 yaş ve üstü 16 milyon kişinin bu biçimde aşılanması hedefleniyor. Sıhhat çalışanları ve risk kümesindeki bireyler de aşılanırsa sayının 30 milyona çıkabileceği belirtiliyor.

İNGİLİZ AŞILARI DA KULLANILACAK

Ulusal Sıhhat Sistemi (NHS) yetkilileri ‘bağışıklık duvarını’ güçlendirmeyi amaçladıkları planda Pfizer-BioNTech aşısının yanı sıra İngiliz aşıları Novavax ve AstraZeneca’nın da üçüncü doz olarak kullanılabileceğini kıymetlendiriyor. JCVI’nın klinik deney sonuçlarıyla ilgili görüşünü önümüzdeki haftalarda açıklaması bekleniyor.

Yorum Yap