İNTERNET ALIŞVERİŞLERİ ARTTI! GÜNLÜK SİPARİŞ 6,2 MİLYON

 İNTERNET ALIŞVERİŞLERİ ARTTI! GÜNLÜK SİPARİŞ 6,2 MİLYON

Pandemi periyodunda artan internet alışverişleri rekor seviyede seyrediyor. Bir alışveriş sitesinin Ticaret Bakanlığı bilgilerinden derlediği bilgilere nazaran, 2019’da günlük 3 milyon 726 bin olan e-ticaret sipariş adedi, 2020’de yüzde 68’lik büyüme ile 6 milyon 273 bin oldu.

Kargo şirketlerince sağlanan toplam gönderiler ortasında, e-ticaret gönderilerinin hissesi da yüzde 60’a çıktı.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

EN FAZLA ALIŞVERİŞ PAZARTESİ GÜNÜ YAPILIYOR

Yıllık 2,29 milyar adet sipariş karşılığı 226 milyar liralık pazar büyüklüğüne ulaşan e-ticarette, en fazla alışveriş Pazartesi günleri yapılıyor. Tüm siparişler içinde yüzde 20’lik hisseye sahip Pazartesi’yi, yüzde 16 ile Salı ve Perşembe izliyor. Çarşamba ve Cuma yüzde 14’erlik hisselere sahip iken, Cumartesi yüzde 12, Pazar ise yüzde 9 ile e-ticaret pazarının en sakin günleri olarak dikkati çekiyor.

KASIM AYINDA REKOR

Aylık bazda ise en fazla alışveriş küresel kampanyaların düzenlendiği Kasım ayında yapılıyor. 27,2 milyar liralık siparişin verildiği Kasım ayını, 26,2 milyar liralık siparişle Yılbaşı alışverişlerinin yapıldığı Aralık ayı izliyor. En sakin aylar ise 13,1 Milyar TL ile Nisan ve 13,7 Milyar TL ile Mart ayları.

İSTANBUL DORUKTA

İnternet üzerinden en fazla mal ve hizmet siparişi veren vilayetlerin başında İstanbul geliyor. Yüzde 35’llik hisseye sahip İstanbul, her 3 siparişten birinin adresi oluyor.

İstanbul’u yüzde 11 ile Ankara, yüzde 6 ile İzmir izliyor. Bursa ve Antalya yüzde 3’er, Kocaeli, Adana, Konya, Mersin ve Gaziantep ise yüzde 2’şer hisseyle, e-ticaretin en ağır olduğu öbür Anadolu vilayetleri olarak sıralamada yer alıyorlar. (İHA)

Yorum Yap