Pandemi berberleri vurdu, konutta tıraşın artmasıyla işler yarı yarıya azaldı

 Pandemi berberleri vurdu, konutta tıraşın artmasıyla işler yarı yarıya azaldı

Edirne’nin Keşan ilçesinde corona virüs nedeniyle vatandaşlar meskende tıraş olmaya başlayınca, berberlerin işleri yine açılmaya karşın yarı yarıya düştü.

Vatandaşların ekonomik sebepler ya da salgın münasebetiyle berberlere çok fazla gelmediğini kaydeden berber Kudret Kalkan, beşerler kendi kendine tıraş olmaya alışsa da berber eli değmediği için güzel bir görünüm kazanmadıklarını söyledi.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Kalkan, “İnsanlar pandemi devrinde tıraş makinası alıp kendilerini tıraş etmeye alıştılar. Kendi kendine tıraş olanlar ekseriyetle ense tıraşı olmaya geliyorlar. Saç-sakal tıraşlarımız pandemiden ötürü yarıya düştü. Beşerler ekonomik sebeplerle yahut salgın sebebiyle kendilerini tıraş ediyorlar ancak tıraş insanın aynasıdır. Yeterli bir görünüm isteyenler berberleri ve kuaförleri tercih etmeli. Biz berberler olarak nasıl bir bina inşa edemezsek beşerler da kendi kendine hoş bir tıraş olamaz. Kendi tıraş olanlar belirli oluyor. O yüzden herkes berberleri ve kuaförleri tercih etmeli” dedi.

“AŞILAMAYA ESNAFTAN BAŞLAMADILAR”

Kalkan, “Aşımızı olduk. Bizler beşerlerle iç içe olduğumuz için devletimiz aşılamaya esnaflardan başlamış olsaydı bizim için daha güzel olurdu. Birinci olarak berberler aşılanmalıydı. Bizler hijyen kurallarına uyuyoruz. Her tıraşta tek kullanımlık havlu kullanıyoruz. Beşerler korkmadan berberlere gelebilir” biçiminde konuştu.

“HERKES BAŞININ DERMANINA BAKTI”

Berber salonlarında eski müşteri sohbetlerini özlediklerini söyleyen esnaf Turgay Kalkan, “İşler eskisi üzere değil” diyerek, “İlk açıldığı vakitler durum daha farklıydı, artık işlerde düşüş oldu. Pandemi müddetinde bizi çağırdılar lakin biz gitmedik tıraşa, hem yasaktı hem de korktuk. Bu sefer de onlar makine almaya başladılar. Herkes başının dermanına bir halde baktı. Mecburiyetten oldu yani durum. Artık de beşerler gelmeye çekiniyorlar ve konutta tıraş olmaya devam ediyorlar. Bundan sonra yaz dönemi ve düğünler ile birlikte işlerin olağana dönmesini bekliyoruz; yoksa işimiz çok zor” formunda konuştu.

68 GÜN KAPALI KALDI

51 gün ve 17 gün olmak üzere iki başka devirde toplam 68 gün iş yerlerinin kapalı kaldığını belirten berber Keyifli Gezer, bu süreçten sonra da müşterilerin endişeden ötürü berberlere gelmeyi düşünmediklerini söyledi. Müşterilerin meskenlerinde tıraş olmayı daha çok tercih ettiğini belirten Gezer, “Bu sefer makinelerini alıp konutlarında tıraş olmaya başladılar. Babalar çocuklarını sonra da çocuklar babalarını sırayla tıraş ettiler ve devam ediyorlar. 10 müşteriden 3’ü konutta tıraş oluyor, bize kalan 7 kişi. Onların da en az 2’si korktuğu için gelmiyor. Kaldı 5 kişi. Bundan ötürü da ekonomik manada bizi etkiledi” dedi. (İHA)

Yorum Yap