İspanya’da ötanazi kanunu yürürlüğe girdi

 İspanya’da ötanazi kanunu yürürlüğe girdi

İspanya’da 20 yıldan fazla müddettir tartışmalara yol açan ötanazi yasasının yasallaştırılmasına yönelik kanun teklifi 18 Mart’ta parlamentoda kabul edilmişti. Sol koalisyon hükümetinin teşebbüsüyle hazırlanan ötanazi kanunu bugün yürürlüğe girdi.

İspanya Sıhhat Bakanlığı tarafından hususa ait yayınlanan bildiride, “Bu bahisle ilgili mevcut toplumsal talebe cevap verdik. Maddede ötenaziye müracaatın sonlandırılmasına yönelik garantiler var. Önemli ve tedavisi olmayan bir hastalığı olan yahut kronik ağrıdan mustarip rastgele bir kişinin ölmek ve dayanılmaz acılardan kaçınmak için tıbbi yardım talep edebileceği öngörülüyor” denildi.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

HEKİMLER TALEBİ REDDEDEBİLECEK

Yasaya nazaran, İspanyol vatandaşı ve 18 yaşından büyük, tedavisi olmayan çaresiz hastalıklara yakalananlar istekleri doğrultusunda ötanazi talep edebilecek. Yazılı olarak ve hiçbir baskı altında kalmadan yapılan talebin 15 gün sonra yenilenmesi gerekiyor. Tabipler, kriterlerin karşılanmadığını düşünürse talebi reddedebilirken, vicdani ret tezinde da bulunabilir.

Katolik Kilisesi ve muhafazakar partiler ise yasanın yürürlüğe girmesine reaksiyon gösterdi. Çok sağcı Vox Partisi, yasaya karşı Anayasa Mahkemesi’ne itirazda bulundu.

Öte yandan İspanya, dünyada ötanazinin yasallaştığı 8. ülke oldu. 2019’da yapılan kamuoyu yoklamasına nazaran İspanyolların neredeyse yüzde 90’ı ötenazinin cürüm olmaktan çıkarılmasından yana.

Yorum Yap