İstanbul’un ünlü katlı otoparkı yıkılıyor, yerine meydan geliyor

 İstanbul’un ünlü katlı otoparkı yıkılıyor, yerine meydan geliyor

İBB Meclisi’nin haziran ayı oturumlarında İstanbul’un en ağır bölgelerinden Beyoğlu Karaköy’e yeni bir meydan düzenlemesi yapmak üzere hazırlanan imar planları gündeme geldi.

Plan değişikliği için hazırlanan teklifte, İstanbul’un tarihi merkezindeki kamusal açık alan gereksinimini gidermek ve bir su kenti olan İstanbul’da kentlinin denize erişebilirliğini arttırmak gayesiyle Karaköy merkezinde düzenlemeye gidildiği belirtildi.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

MEVCUT MEYDAN İLE BİRLEŞTİRİLECEK

Geçmişte Karaköy Rıhtımı yanında bir karşılama alanı olarak kullanılan ve bugün üzerinde Karaköy Katlı Otoparkı’nın bulunduğu alanın Karaköy İskelesi’nin yanındaki meydan ile birleştirilerek düzenlenmesinin uygun görüldüğü kaydedildi. Bu hedefle hazırlanan plan değişikliği 2020 yılının temmuz ayında İBB Meclis gündeminde kabul edilmiş ve muhafaza konseye gönderilmişti.

Planlama sürecine, İstanbul 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Müdafaa Bölge Şurası Müdürlüğü’nden gelen görüş ile son nokta konuldu. Kurul, birtakım düzenlemeler yaparak plan değişikliğini uygun buldu. Heyet kararı ile birlikte kıymetlendirilmek üzere İBB Meclisi’ne gönderilen plan değişikliği teklifi oybirliği ile kabul edildi.

7 BİN METREKARELİK MEYDAN

Yapılan değişiklik ile katlı otoparkın olduğu alan ‘meydan’, altı da zeminaltı otopark olarak planlara işlendi. İBB’ye ilişkin olan yaklaşık 7 bin metrekarelik alan meydan olarak düzenlenmiş oldu.

Önümüzdeki süreçte meydan çalışmasının projesi hazırlanacak ve ihaleye çıkılacak. Karaköy Katlı Otoparkı, İstanbul’un birinci çok katlı otoparkıydı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 1973-1977 yılları ortasında başkanlığını yapan CHP’li Ahmet İsvan tarafından 1976 yılında açılmıştı.

Yorum Yap