Silahlı atağa uğrayan Yomra Belediye Lideri: Tahminen bu kalabalık cenaze için toplanacaktı

 Silahlı atağa uğrayan Yomra Belediye Lideri: Tahminen bu kalabalık cenaze için toplanacaktı

Yomra Belediye Lideri Bıyık, 11 Haziran’da, belediye binasına geldiği makam aracından indiği sırada, Halit A.’nın (29) silahlı saldırısına uğradı.

7 metreye yakın aralıktan tabancayla 5 el ateş eden saldırgan, koşarak bölgeden kaçtı. Makam aracını kendisine siper eden Bıyık, hücumdan yara almadan kurtuldu.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Mermiler, belediye binasının camlarına ve etraftaki ATM’ye isabet etti. Belediyeye ilişkin güvenlik kamerasına yansıyan atak sonrası azmettirici olduğu teziyle gözaltına alınan Tolgahan K. ile babası Ayhan K. ve tetiği çeken Halit A., sevk edildiği adliyede çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

STK VE PARTİLİLERDEN ORTAK KINAMA

İlçede faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları ve siyasi parti temsilcileri, Yomra’da ihalesi iptal edilen kültür merkezi inşaatıyla ilişkili olduğu bedellendirilen, Lider Bıyık’a yönelik akına reaksiyon gösterdi.

Hücumun yaşandığı belediye binası önünde bir ortaya gelen küme ismine konuşan Yomra Bayanları Toplumsal Dayanışma ve Girişimciliği Destekleme Derneği (YOKADER) Lideri Varlık Tan Karslı, şöyle konuştu:

* Sayın Mustafa Bıyık’a karşı yapılan akın hareketini telin ediyor ve bu haince saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Yaşanan bu hain hadisenin Yomra’mızın ismini lekelemesine, ilçemiz üzerinde soru işaretleri oluşturmasına asla müsaade vermeyeceğiz.

* Yomra, birliğin, beraberliğin, kardeşliğin adresidir. Bizler Yomralılar olarak, hangi siyasi görüşe, ideolojiye mensup olursak olalım, hep adaletin, huzurun ve kardeşliğin yanındayız.

* Ayrıyeten herkesin bilmesini isteriz ki kimsenin huzurumuzu, kardeşliğimizi, birlik ve beraberliğimizi bozmasına müsaade vermeyeceğiz. Türkiye Cumhuriyeti, demokratik bir hukuk devletidir. Devletimiz, bu hain olayın ardında kim varsa bulup gerekli cezayı verecektir.

“BUGÜN BEN DE BİREBİRİNİ TEKRARLAMAK İSTİYORUM”

Belediye Lideri Mustafa Bıyık da “Merhum cumhurbaşkanımız, vaktin başbakanı Turgut Özal, kürsüde konuşurken uğradığı hain akının akabinde veciz bir tabir kullanmıştı. Bugün ben de birebirini tekrarlamak istiyorum. Allah’ın verdiği ömrü onun müsaadesinden öteki alacak yoktur. Biz de ona teslim olmuşuz” dedi.

“BU HÜCUM BİZİM ÇALIŞMA AZMİMİZİ EKSİLTEMEZ”

Hücumun, belediyenin parasını koruduğu için gerçekleştiğini savunan Başkan Bıyık, Yomra’nın birlikteliğini ortaya koyan herkese teşekkür etti. Bıyık, şu sözleri kullandı:

* 1 hafta evvel burada hain bir hücuma uğradık. Ogün burada 4-5 kişi daha vardı. Tahminen bu kalabalık cenaze için toplanmak zorunda kalacaktı. Bu atak bizim çalışma azmimizi eksiltemez. 15 saat çalışıyorduk artık 20 saat çalışacağız.

* Biz tüyü bitmemiş yetimin hakkını koruyacağımıza, belediyenin 1 kuruşunu kimseye peşkeş çekmeyeceğimize ant içerek misyona başlamış insanız.

* Bundan sonraki süreçte de bu andımızın gerisinde durarak çalışacağız. Bu taarruza uğramamız, vermiş olduğumuz bu gayretten kaynaklanmaktadır. DHA

Yorum Yap