İzmir’deki darbe davasında sanıklara ceza yağdı

 İzmir’deki darbe davasında sanıklara ceza yağdı

FETÖ’nün 15 Temmuz darbe teşebbüsüne ait açılan davada yargılanan 137 sanık hakkında 2018 yılında karar verilirken, evrakları ayrılan sanıkların yargılandığı davada da karar çıktı.

İzmir 20’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ve tutuklu sanığın bulunmadığı davanın 48’inci ve karar duruşmasında tutuksuz sanıklar ve avukatları ile Cumhurbaşkanı, Cumhurbaşkanlığı, TBMM ile Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Kıyı Güvenlik Komutanlığı avukatları katıldı.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Mahkeme lideri, kararı okumadan evvel sanıklara son kelamlarını sordu. Sanıklar, teker teker beraatlerini talep etti. Sanıkların konuşmalarının akabinde mahkeme lideri kararları okudu.

Heyet, Ulaştırma İşçi ve Eğitim eski Kumandanı Tümgeneral Mustafa İlter, İstihkam Okulu ve Eğitim Merkezi eski Kumandanı Tuğgeneral Osman Az Saylam, NATO Kara Komutanlığı eski Kurmay Lideri Tümgeneral Salih Sevil, Gaziemir Hava Sınıf Okulları eski Kumandanı Tuğgeneral Ersal Ölmez’in de ortalarında bulunduğu 94 sanığın beraatine karar verdi.

‘İKİ SANIĞA AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET’

15 Temmuz’da Çiğli 2’nci Ana Jet Üs Komutanlığı’nda pilot binbaşı olarak misyon yapan Fazilet Yılmaz ve Çiğli 2’nci Ana Jet Üs Komutanlığı’nda misyon yapan eski pilot albay Nihat Bilican, ‘anayasayı ihlal’ kabahatinden ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezasına çarptırıldı.

O periyotta İzmir Vilayet Jandarma Komutanlığı çalışanı olan Cengiz Kaya ‘anayasayı ihlal’ cürmünden yeterli hal indirimiyle birlikte müebbet mahpus cezası aldı.

Ege Ordusu eski Kurmay Lider Yardımcısı Tuğgeneral Hakan Yapıt’ın de ‘anayasayı ihlal’ kabahatinden 15 yıl mahpus cezasına çarptırılmasına ve tutuklanmasına karar verildi.

Mahkeme heyeti, ‘anayasayı ihlal etmek’ kabahatinden 8 sanığa 12’şer yıl 6’şar ay ile 17’şer yıl mahpus cezalarına çarptırılmalarına hükmederken, 30 sanığı da ‘silahlı terör örgütüne üye olmak’ hatasından 1’er yıl 10’ar ay 15’er gün ile 10’ar yıl 6’şar ay ortasında mahpus cezalarına çarptırdı.

Mahkeme heyeti, yakalama buyruğu devam eden 1 sanığın savunması alınamadığı için belgesinin ayrılmasına, 4 sanık hakkında da ceza ve karar verilmesine yer olmadığına karar verdi ve dava sona erdi. (DHA)

Yorum Yap