Köylülerden büyük tepki…. Binlerce ağaç kesilecek

 Köylülerden büyük tepki…. Binlerce ağaç kesilecek

Orhangazi Yeniköy’de mevcut taş ocağının yanı başında yeni bir taş ocağı açılacak olmasına reaksiyon gösteren köylüler, büsbütün çam ormanı ile kaplı alanda binlerce ağacın kesileceğini söyledi.

“YENİKÖY ORMANLARININ KATLEDİLMESİNE KARŞIYIZ”

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Taş ocağına karşı uğraş başlatan Yeniköylülere CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, CHP, UYGUN Parti, DP, Saadet Partisi, Yine Refah Partisi, Vatan Partisi ilçe liderleri, ziraat odası ve muhtarlar takviye verdi.

Köy meydanında açıklama yapan Yeniköy Muhtarı Hasan Akoğlu, şunları söyledi:

* Yeniköy Mahallemizin dağlarını ve cennetten ormanlarımızı tabiat turizmine kazandırmak isterken, aldığımız bir haber bizleri derinden üzmüştür. Bizden evvel zati mevcutta bir taş ocağı var iken ikincisinin kurulmasını istemiyoruz.

* Ulaştırma Bakanlığı’nın Kalyon İnşaat bünyesinde Yenişehir’de yapacağı süratli tren projesine bazalt taşı götürmesi için Yeniköy ormanlarının bir defa daha katledilmesine karşıyız.

* Madem taş alacaksınız mevcutta heyeti olan bir bazalt taş ocağı var oradan alın. Kaldı ki, bizden evvel kurulan mevcut taş ocağına da karşıyız bunu da belirtmek istiyorum. Yenişehir neresi, Orhangazi neresi? Koca Yenişehir bölgesinde taş mı kalmadı. Yeniköy ormanlarını katletmek istiyorsunuz. Bizlerin buna asla isteği yok.

“250 DÖNÜM ALAN KULLANILACAK”

Akoğlu, “Bizler, bu hususun siyaset üstü olduğunu çok uygun bilmekteyiz. Geleceğimiz ismine buna dur demek için gayret vereceğiz. Yapılmak istenen taş ocağında 250 dönüm yer kullanılmak istenmektedir. Bu da Yeniköy ormanlarının resmen yok edilmesi manasına geliyor” biçiminde konuştu.

“460 BİN TON MATERYAL ÇEKİLECEK”

Açılmak istenen taş ocağından 5 yıl boyunca 460 bin ton gereç çekileceğine dikkat çeken muhtar Hasan Akoğlu,  “Bursa’ya her gün 40 kamyon, 55 kilometre yol gidecek. Bu kamyonlar her gün yollarımızdan geçecek. Yollarımız tahrip olacak. Bunun yanı sıra altyapı desen zati yok, altyapı tamamen çökecek” dedi.

“SU KAYNAKLARIMIZ YOK OLACAK”

“Bu ocağın tahlillerine 2013 yılında başlanmış, güya öteki yer yokmuş üzere bula bula çam ormanları ile kaplı Yeniköy’ü bulmuşlar” yorumunda bulunan muhtar Akoğlu, şöyle devam etti:

* Çalışmayı dinamit ile yapacaklar.  Patlamadan ötürü su kaynaklarımız  kaybolacak, binalarımız ziyan görecek. Çam ormanları yok edilecek. İklim değişikliğine maruz kalacağız.

* Yapılmak istenen katliam yalnızca Yeniköy’ü değil, Orhangazi’mizin akciğeri ve yağmur ormanı olan bu cennetin yok edilmesine neden olacak.

* Yeniköy’de yaşayan yaklaşık 3 bin100 kişi ismine bu katil taş ocağının kurulmasına müsaade etmiyoruz. İstemiyoruz.

“DİNAMİT İLE PATLATACAKLAR, AĞAÇLARI KATLEDECEKLER”

Heyet daha sonra taş ocağının kurulacağı alana geçerek burada inceleme yaptı. Ağlayan Kayaları göstererek, çam ağaçlarının yanında bu kayalarında yok olacağını belirten Nurhayat Altaca Kayışoğlu, şöyle konuştu:

* Kalyon, 250 dönüm alanda taş ocağı açmak istiyor. Yeniköy ve Orhangazililer ise bunu istemiyor. Ağlayan Kayalar denilen yerde kayalardan su sızıyor. Yani burada su kaynakları var. Hepsi dinamit ile patlatılacak. Binlerce ağaç kesilecek.

* Öte yandan oluşacak toz bulutu yöre insanına nefes aldırmayacak. Bursa’nın temel problemlerinden biri de hava kirliliği. Bursalılar maalesef bu yüzden erken yaşta ölmekte. Aslında çabucak aşağıda mevcut bir taş ocağı var. Buradan Kalyon İnşaat’a bir defa daha sesleniyoruz. Burada taş ocağı istemiyoruz. Çabamızı de sürdüreceğiz.

Yorum Yap