‘Jigolo’ vaadiyle binlerce kişiyi dolandırdılar

 ‘Jigolo’ vaadiyle binlerce kişiyi dolandırdılar

Operasyon, Esenyurt İlçe Emniyet Müdürlüğü, Siber Cürümlerle Çaba Şube Müdürlüğü gruplarınca gerçekleştirildi.

Polisi harekete geçiren olay, ilçe gruplarına yapılan bir ihbarla ortaya çıktı. Jigolo vaadiyle binlerce erkeği dolandırdığı tez edilen şebekenin çökertilmesi için polis 6 ay çalışma yaptı. Araştırmalarda şebekenin dolandırıcılık metodu de ortaya çıktı.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Argümana nazaran, Esenyurt’ta iki adreste kurdukları ofisler üzerinden dolandırıcılık yapan şebeke, evvel “Jigolo” içerikli bir internet sitesi kurdu. Daha sonra ise internet üzerinden ilanlar veren şebeke “Biz Türkiye’nin birinci resmi ve sağlam jigolo sitesiyiz” diyerek itimat sağlamayı amaçladı. İlanlarda bağlantı bilgilerine yer veren dolandırıcılar, arayan şahıslardan bin lira üyelik fiyatı talep etti.

VARLIKLI İŞ BAYANI PALAVRASI

Üyelik fiyatlarını ödeyen erkeklerden fizikî özellik, iş ve hobi bilgilerini alan şebeke üyeleri, bu bilgileri internet üzerinde şifre ile girilen sistemde yayınladı. Akabinde üye olan bireylere, “Sizi beğenen bir iş bayan var” denilerek ikinci plan devreye sokuldu. Şebeke üyesi olan bayanlar, üye erkekleri arayarak kendilerini güçlü iş bayanı olarak tanıttı. Birlikte olmak istediklerini söyleyen bayanlarla buluşma ayarlandı.

BANKACILIK SİSTEMİ KUSURU

Görüşme bittikten bir mühlet sonra şebeke üyeleri, jigololuk yapmayı planlayan şahısları tekrar arayarak “Sizinle görüşen iş bayanı sizin için açtığımız hesaba para yatırdı, bankacılık kaynaklı eza yaşanıyor, ödemenin alınabilmesi için bin lira yatırılması gerekiyor” dedi. Konuşarak ikna ettikleri şahısların bin lira daha yatırmasını sağlayan dolandırıcılar bu teknikler binlerce erkeği dolandırdığı öne sürüldü.

13 BİN KİŞİ

Polis gruplarınca yapılan çalışmalarda, 8 kuşkulu belirlendi. Araştırmaların akabinde 6’sı bayan 8 kuşkulu Esenyurt’ta ilçe takımlarınca düzenlenen operasyonla yakalandı. Şüphelilerin adreslerinde 8 bilgisayar ele geçirildi. O bilgisayarlardan yalnızca bir adedinin incelemesinin tamamlandığı ve tek bilgisayarda 13 bin kişinin bilgisinin olduğu öğrenildi. Bilgisayardaki tabloda uzunluk, kilo, yaş, hobi bilgileri bulunan 13 bin erkeğin şebekeye yaklaşık 200 bin lira ödediği öne sürüldü. Öbür bilgisayarların incelenmesiyle birlikte sayının artacağı ve vurgunun boyutunun milyonlarca liraya ulaşabileceği belirtildi.

Yorum Yap