Kalbine demir saplanan çocuğa sedye üzerinde hayat kurtaran müdahale

 Kalbine demir saplanan çocuğa sedye üzerinde hayat kurtaran müdahale

Olay, 16 Haziranda, Adnan Menderes Mahallesi Umut Sokakta meydana geldi. Kardeşiyle birlikte komşusundan müsaade alarak, erik ağacına tırmanan Hamza Dağ, ayağının kaymasıyla düştü. Ağacın tabanındaki bahçe korkuluklarının üzerine çakılan Dağın kalbine, 13 santimetre demir korkuluk saplandı. Dehşetlikten kendisi kurtulan Dağ, konutuna kadar yürüdü. Dağın kanlar içinde kaldığını gören arkadaşları, telaşla bağırmaya başladı. Sesler üzerine dışarı çıkan Yadigar Dağ, oğlunu komşularının yardımıyla özel hastaneye götürmek istedi.

TABİPLERDEN ‘İKİNCİ HAYAT’ PASTASI 

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Yolda kalbi duran Hamza Dağ’a, hastanede hayat kurtaran müdahale yapıldı. Sedyenin üzerine çıkan doktor, Dağ’ı kalp masajıyla tekrar hayata döndürdü. Bu anlar ise hastanenin güvenlik kamerasına anbean yansıdı. Acil ameliyata alınan Dağ, 1 hafta da ağır bakımda kaldıktan sonra olağan servise çıkarıldı. Dağın tedavisini yapan hekimler da ikinci sefer doğduğunu söyleyerek, pasta kesti.

SEDYEYE ÇIKAN TABİP: ÖNEMLİ OLAN KARARI VERİP UYGULAMAKTI

Hamza’yı sedye üzerine çıkıp, yaptığı kalp masajıyla hayata yine döndüren Opr. Dr. Sarkhan Hasanov, “Hamza konutta bahçede meyve toplarken korkuluğun üzerine düşüyor ve korkuluğun demiri kalbine saplanıyor. Acil halde hastanemizin acil servisine getirildi. Bir telefon aramasıyla başladı bizim telaşe, aşağı indik ve aşağı indiğimizde, hastayı gördüğümde kalbi artık durmuştu. Bir an evvel kalp masajı yapmaya başladım. Zati verilecek karar belirli değerli olan o kararı vermek ve uygulamaktı. Çok da vakti yoktu hastanın ve çabucak imajlarda de anlaşıldığı üzere sedyenin üstüne atlayıp, masajı yaparak, ivedilikle ameliyata aldık. Çok şükür, müdahalemizi yapabildik, sorun yaşamadı. Artık ortamızda, bir hayatı kurtardık ve mutluyuz” dedi.

‘ZARI DELİP KALBE GİRMİŞ’

Ameliyata giren hekimlerden Prof. Dr. Noyan Timuçin Oğuş ise Hamza’nın sıhhat durumunun kritik olduğunu ancak ameliyatın akabinde şu an güzel olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

“Küçük bir delik olarak gözükse de dışarıdan, içeride yarattığı tahribat çok büyük olabiliyor. Hamza’da da tıpkı durum kelam konusu olmuş. Kaburgalarının ortasından giren cisim korkuluk demir kesimi sağ kalbi yaralamış. Kalbin dışında elastik bir zar var, bizim ‘perikard’ dediğimiz; bunu delmiş, oradan kalbe girmiş. Dışarıda birkaç kat daha var tabi yani kas katmanları var, kemik de var. Münasebetiyle dışarı dönük kanama yok lakin ani gelişen bir olay bu. Zarın içe kalp kanla dolana kadar kalbe baskı yapana kadar kalp artık genişleyip içine kan alamayacak hale gelene kadar hayatta kalabilir hasta lakin ondan sonrası mümkün değildir. Hasebiyle burada en değerli şey bir an önce kararı verip, bir an önce ameliyata girip, müdahale edebilmek. Nihayet ortamızda Hamza, çok şükür. Çok sevindirici bir olay.”

‘HAMZAYI O HALDE GÖRMEK ÇOK KÖTÜYDÜ’

Baba Cevdet Dağ ise Hamza’yı kurtaran bütün hekimlere teşekkür ederek, “Olay anında orada değildim, çalışıyordum. Eşim beni aradığında oğlumun düştüğünü, kalbine demir saplandığını söyledi. Çabucak hastaneye geldim. Bana bilgi verdiklerinde demirin içine girip deldiğini söylediler. Acil ameliyata alınması lazım, dediler ve ameliyata girdi. Allahıma şükürler olsun, hayatta. Başta Sarkhan doktor olmak üzere bütün hekimlerimize teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Oğlunu kanlar içinde hastaneye yetiştiren Yadigar Dağ ise “Hamzayı yerde yatarken o halde görmek çok berbattı. Buradaki hekimlerimizden Allah razı olsun. Çok güç süreçten geçtik, Allah kimsenin başına vermesin. Bana ‘Anne erik toplayacağım’ dedi. Ben de ‘Komşudan müsaade al, o denli topla’ dedim. Müsaade almış, kapıdan içeri girip, ağaca çıkıyor sonra ayağı kayınca düşüyor” dedi. (DHA)

Yorum Yap