Kamu bankaları reklamı ‘yandaş’a veriyor

 Kamu bankaları reklamı ‘yandaş’a veriyor

Kamu bankalarının geçen yıl, iktidara yakın gazeteleri reklama boğarken, muhalif yayın kuruluşlarına ise hiç reklam vermediği ortaya çıktı. Yazılı basın 2020 yılı reklam kullanım bilgilerine nazaran, kamu bankaları 2020 yılında Korkusuz, Birgün, Kozmik, Karar, Cumhuriyet, Ulusal Gazete, Sözcü, Yeniçağ, Yeni Asya ve Yeni Bildiri gazetelerine tek bir santim reklam vermedi. Gazete Duvar’dan Kenan Şener, yazı dizisinde “Gazetelerde ve televizyonlarda yayınlanan kamu reklamlarına ait bilgiler, tüm kamu reklamlarının tek bir merkezden dağıtıldığını ortaya koyuyor”  tabirlerine yer verildi.  Haberde şu görüşlere yer verildi: “Turkcell, Ziraat Bankası, Halkbank ya da Bellona (kayyım) üzere kamu yönetimindeki onlarca reklam verenin tek bir kişi denetimindeymiş üzere senkronize ve özel bir istikrar gözeterek reklam dağıttığını ortaya koymak mümkün” dedi.

TÜRKGÜN BİRİNCİ SIRADA

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Yazılı basında reklam alanı ünitesi, sütun-santim (sütunXCm) olarak tabir edilir. Tabloda üç dev kamu bankasının yanı sıra “diğer” kategorisinde Emlak İştirak Bankası, Ziraat İştirak Bankası üzere kamu yönetimindeki öteki bankaların verdiği reklamların kapladığı toplam alan var yer alıyor.

Medya Takip’in bilgileri baz alınarak hazırlanan habere nazaran, kamu bankalarının en çok reklam verdiği gazetenin MHP’ye yakınlığı ile bilinen Türkgün Gazetesi olması dikkat çekti.  Haberde gazetelerin ilan tarifeleri farklı olduğu için en çok reklam gelirini Türkgün’ün almış olmayabileceğine de yer verildi.   Halbuki geçen yıl reklam vermek için Türkgün’ü tercih eden özel banka sayısı yalnızca üç.

TURKUVAZ AYRICALIĞI

Listede ikinci sırada Sabah’ın yer alması şaşırtan değil. Bilgiler bankaların Sabah’a rekor seviyede ilan verdiğini gösteriyor. Takvim ve Yeni Asır’da bir yıl içinde yayınlanan kamu bankası reklamı 79 bin 933 santime ulaşmış. 26 ulusal gazeteye kamu bankalarının verdiği toplam 299 bin 481 santim reklamın yüzde 26.6’sı Turkuvaz Kümesi gazetelerine gitti. Bir periyodun en çok reklam alan gazeteleri ise Hürriyet, Posta ve Milliyet oldu. Hürriyet’te kamu bankası reklamları pastasından pek hisse verilmemiş, Hürriyet 10’uncu sırada, Posta 11’inci, Milliyet de lakin 12’inci sırada yer bulabildi.

Aydınlık listeye süratli giriş yaptı

2018 ve 2019 bilgilerine nazaran tek bir santim kamu bankası reklamı alamayan Aydınlık Gazetesi ise listeye süratli giriş yapmış. 2020’de yalnızca iki özel bankadan 574 santim reklam alabilen Aydınlık, üç kamu bankasına 4 bin 522 santim reklam alanı satmış, Turkcell ve Türk Telekom’dan da 3 bin 500 santimin üzerinde reklam almaya başlamış. Bu muvaffakiyet grafiği 2021’de de istikrarını koruyor.

En çok tercih edilen gazete SÖZCÜ

Vatandaşların habere erişmek için en çok kullandığı taşınabilir uygulamalarda SÖZCÜ birinci sırada yer alıyor. Gemius Audience datalarına nazaran, Mayıs 2021 prestijiyle taşınabilir aygıtlarda en çok tercih edilen haber uygulaması ve en sık ziyaret edilen haber uygulaması yeniden SÖZCÜ oldu. Türkiye’de uzun müddettir internet ölçümleme araştırması yapan Gemius’un bilgilerine nazaran SÖZCÜ taşınabilir uygulaması, 2021’nin Mayıs ayında 3.1 milyon gerçek kişi tarafından kullanıldı. Böylelikle SÖZCÜ, 2020’de olduğu üzere Türkiye’nin en çok tercih edilen taşınabilir haber uygulaması olarak liderliğini korudu. Datalara nazaran, SÖZCÜ Mayıs 2021’de 37 milyon 875 bin 760 kere ziyaret edildi.

Yorum Yap