Kanal İstanbul protesto edildi

 Kanal İstanbul protesto edildi

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Lideri Erdoğan’ın, “Çılgın proje” diye bahsettiği ve “İnadına yapacağız” dediği projeye karşı çıkan gönüllülerin oluşturduğu sivil toplum örgütü Ya kanal Ya İstanbul Uyumu, bugün Erdoğan’ın iştirakiyle, Kanal İstanbul’un başlangıç noktası olan Sazlıdere Köprüsü’nün temel atma merasimi ile eş vakitli olarak Bakırköy’de protesto gösterisi gerçekleştirdi.

Protestoya, CHP milletvekili Ali Şeker, HDP milletvekili Züleyha Gülüm ile Bakırköy Belediye Lideri Bülent Kerimoğlu da katıldı.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

“KANAL RANT PROJESİDİR”

Ya kanal Ya İstanbul Uyumu gönüllüsü Koray Türkay, yaptığı konuşmada, “Kanal, rant projesidir. Halkların çıkarına rastgele bir şey yoktur. Bugün özgürlük meydanında buralardayız ve etrafımızı polis bariyerleri ile çevirerek, akıllarınca bu çabayı halktan kaçıracaklarını  zannediyorlar. Güvenlik ünitesi bu bariyerlerle aslında bir itirafta bulunuyor. Burada hayatı savunanları, doğayı savunanları, suyu, Marmara Denizini savunanları halktan kaçırıyoruz, tabiatın katledilmesini avunuyoruz diyorlar” sözlerini kullandı.

“HER İKİ YAKAYA YARDIMLAR NASIL ULAŞACAK?”

Öte yandan, TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası İdare Heyeti, bilim insanlarının ve muhalefetin tüm itirazlarına karşın bugün, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Liderin Erdoğan’ın da iştirakiyle temel atma merasimi gerçekleştirilecek olan Kanal İstanbul’a ait basın açıklaması yaptı.

Açıklamada, sarsıntı riski çok yüksek olan İstanbul’un, mevcut durumda bile zelzele toplanma alanları, ulaşım güzergahları “yok edilmişken”, Kanal İstanbul’la bir de ikiye bölünmesinin, afet müdahale imkanlarının karşısında büyük bir mani oluşturacağı söz edildi. “Afet esnasında, ikiye bölünmüş bir kentin her iki yakasına arama kurtarma grupları nasıl ulaşacaktır? Her iki yakasına yardımlar nasıl ulaşacaktır? Afet sonrasındaki ağır ulaşım hareketliliği, yapılması düşünülen 8 adet geçiş köprüsünden ne kadar akıtılabilecektir” biçiminde soruların yanıtlarının olmadığı savunuldu.

“EN ÇILGIN PROJE, ZELZELENİN SIFIR CAN KAYBIYLA ATLATILMASINI SAĞLAYACAK PROJEDİR”

Kanal İstanbul’un bir ulaşım ve kentleşme projesi olmadığının vurgulandığı açıklamada, “Kanal İstanbul’un ülke iktisadına hiçbir katkısı olmayacağı üzere çok büyük yükler getireceği açıktır. Bu projeden yalnızca gayrimenkul spekülatörleri ve rant etrafları çıkarlı çıkacaktır. Kanal İstanbul inşa süreci dışında istihdam yaratmayacaktır. Kanal İstanbul, afet öncesi ve sonrası açısından, aslında hazırlıksız olan kenti tümüyle kaos içine sokacaktır. Marmara ve Karadeniz`in problemlerini artırıp tabiata geri dönülmez ziyanlar verecektir. Kanal İstanbul yokluğuyla değil varlığıyla bir beka sorunu yaratacaktır. Siyasal iktidar çılgın bir proje gerçekleştirmek istiyorsa, en çılgın projesi, beklenen İstanbul zelzelesini sıfır can kaybıyla atlatılmasını sağlayacak projeleri gerçekleştirmek olmalıdır” denildi.

Yorum Yap