Kaş’ta, Dalaman’da, Genç’te, Tarsus’ta ormanlarımız yanıyor

 Kaş’ta, Dalaman’da, Genç’te, Tarsus’ta ormanlarımız yanıyor

Türkiye dünden bu yana peş peşe gelen orman yangınlarıyla acı çekiyor. Muğla’nın Dalaman ilçesinde dün çıkan ve söndürülen yangın bölgesinde tekrar yangın çıktı.
Dalaman’da dün kağıt fabrikasında başlayan yangın, evvel açık cezaevi akabinde da TİGEM (Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü) yerlerine sıçramıştı. Dalaman’ın dumanlar altında kaldığı yangın uzun uğraşlar sonucu söndürülmüş, 2 hektarlık alan da ziyan görmüştü.
Bugün dün yangının başladığı kağıt fabrikasında yeniden yangın çıktı.

Saat 14.00 sıralarında kağıt fabrikasında yükselen siyah dumanlar üzerine bölgeye etraf ilçelerden de destek olarak çok sayıda itfaiye takımı sevk edildi. Yangına karadan ve havadan müdahale edilirken, yangın çıkan fabrikaya çok sayıda ambulansında sevk edildiği görüldü.
Etraf ilçelerden de gözüken dumanlar ilçe merkezin kaplamış vaziyette. Yangını söndürme çalışmaları devam ediyor.

TARSUS’TA SOĞUTMA ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

Öte yandıan Mersin’in Tarsus ilçesinde, dün akşam saatlerinde çıkan orman yangınında soğutma çalışması devam ediyor.
İlçeye 51 kilometre uzaklıktaki Kuşçular Mahallesi’nde yer alan ormanlık alanda, dün akşam saatlerinde çıkan yangın sabah saatlerine kadar süren çalışma sonunda söndürüldü.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Şiddetli rüzgarın tesiriyle alevlerin büyüdüğü yangına bölge takımların destek geldi. Dün havanın kararmasının akabinde çalışmalara orta veren 3 söndürme helikopteri, müdahaleye tekrar başladı.

Havadan helikopter ile karardan ise çok sayıda arazöz ve iş makineleriyle müdahale edilen yangın, sabah saatlerinde denetim altına alındı.
Soğutma çalışmaları devam ederken, yangının yıldırım düşmesi sonucu çıktığı ve 10 hektarlık alana ziyan verdiği bildirildi.

Tarsus

BİNGÖL’DE ARAZÖZLE MÜDAHALE 

Bingöl’ün Genç ilçesinde iki noktada orman yangını çıktı, çok sayıda grup müdahale çalışmalarına başladı.
Yangın, Genç ilçesine bağlı Güzeldere ve Dedebağı köyleri sonlarında ormanlık alanlarda çıktı. Şimdi bilinmeyen bir nedenden ötürü iki noktadaki yangını fark eden köy sakinleri durumu Orman İşletme Vilayet Müdürlüğüne bildirdi. Bölgeye 2 arazöz, 2 birinci müdahale aracı, 25 yangın çalışanı ve 5 iş makinesi gönderildi. Takımların geceden itibaren müdahale ettiği yangını söndürme çalışmasının aralıksız sürdüğü aktarıldı. Yöre sakinleri ile ilçedeki ilgili kurumların da yangını söndürmek için dayanak verdiği kaydedildi. Valilikten yapılan açıklama da da orman yangınlarına iş makinesi dayanağıyla gruplar tarafından müdahale edildiği belirtildi.

Antalya Kaş

ANTALYA’DAKİ YANGIN BÜYÜYOR

Kaş’a bağlı Üzümlü ve İslamlar mahalleri ortasındaki Çetili mevkiindeki ormanlık alanda saat 14.00 sıralarında orman yangını çıktı. Rüzgarın da tesiriyle alevler süratle yayılırken, ihbarı üzerine bölgeye takımlar sevk edildi. Yangına Kaş Orman İşletme Müdürlüğü’ne bağlı 4 arazözle gruplar müdahale etti.

Rüzgarın vakit zaman taraf değiştirmesi ve çok sıcak nedeniyle yangına müdahale zahmetle yapılabilirken, bölgeye havadan müdahale için de helikopter dayanağı gönderildi. Yangının denetim altına alınması için havadan ve karadan müdahale sürüyor. Bölgeye yakın yerleşim yerlerinde oturanlar da kendi imkanlarıyla grupların çalışmasına takviye veriyor.

Antalya Kaş

Antalya Kaş

Antalya Kaş

Antalya Kaş

Yorum Yap