KARABÜKSPOR’DA YOLSUZLUK DAVASINDA İKİNCİ DURUŞMA

 KARABÜKSPOR’DA YOLSUZLUK DAVASINDA İKİNCİ DURUŞMA

İçişleri Bakanlığı Dernekler Denetçiliği tarafından hazırlanan raporda, Kardemir Karabükspor Kulübü Derneği’nin yaklaşık 7.5 milyon Euro ve 2.5 milyon TL ziyana uğratıldığı tespit edildiğinden kulüp eski liderlerinden Hikmet Ferudun Tankut ve Hakan Yılmaz, eski CEO Hakan Ayvaz ve eski Futbol Şube Sorumlusu Tolga Gül ile menajerler Bayram Uğurlu, Özgür Batuhan Sarıbal, Pertev Öngüner’in cezalandırılması istenmişti.

Karabük Cumhuriyet Savcısı, iddianamesinde, Hikmet Ferudun Tankut, Hakan Yılmaz, Tolga Gül, Bayram Uğurlu, Özgür Batuhan Sarıbal ve Pertev Öngüner’e hizmet nedeniyle itimadı berbata kullanma, Hakan Ayvaz’a ise hizmet nedeniyle itimadı berbata kullanma ve resmi dokümanda sahtecilik tezleriyle açtığı dava devam etti.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

KULÜP ÇALIŞANLARININ SÖZLERİ DİNLENDİ

Karabük 4. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen ikinci celsede eski kulüp çalışanlarından 4 kişinin tabirleri dinlendi. Şahitlerin mahkemede verdikleri tabirler doğrultusunda, devrin kulüp CEO’su Hakan Ayvaz’ın kulübün finansal işlerine rağmen tek yetkili olduğunu ve bilhassa yabancı menajerlere ciro edilen suça kelam konusu çeklerin ise öbür çeklerden farklı kendi uhdesinde tuttuğunu beyan ettiler.

Davanın üçüncü celsesi 5 Kasım tarihine ertelendi.

İDDİANAME

Öte yandan milyon avroluk yolsuzluğu yapıldığı Karabükspor davasında Cumhuriyet Savcısı tarafından hazırlanan iddianamede ise, Hikmet Ferudun Tankut’un başkanlığı periyodunda, futbolcularla yapılan muvazaalı mukaveleler sonucu derneğin toplamda 605 bin Euro ile ferdî masraflar ve gereksinim dışı harcamalarla kulübü 853 bin 847 TL ziyana uğratıldığı denetçi raporları tarafından tespit edildiği söz edilmişti.

İddianamede ayrıyeten, kulüp CEO’su Hakan Ayvaz’ın ise İçişleri Bakanlığı Dernekler Denetçiliği raporları ile jandarma kriminal tespit edilen ve kimi menajerlere verildiği ve hangi maksatla düzenlendiği tespit edilmeyen 59 çeki kendisinin ciro ederek 3 milyon 507 bin Euro ile 152 bin TL tahsil ettiği, bu çeklerin 1 milyon 204 bin 500 Euro’sunun Ferudun Tankut ve Hakan Yılmaz tarafından düzenlendiği, 1 milyon 985 bin Euro’sunun ise Tankut ve Tolga Gül tarafından düzenlendiği tespit edildiği, ayrıyeten harcama evrakı olmadan deplasman masrafı açıklamasıyla 1 milyon 623 bin 150 TL parayı tahsil ederek kendi uhdesine geçirmek suretiyle kulübü ziyana uğrattığı belirtildi.

Başka yandan menajerlik lisansı ve menajerlik sıfatı olmadığı tespit edilen Bayram Uğurlu, Özgür Batuhan Sarıbal ve Pertev Öngüner’in futbolculara yazılan toplam mali pahası 3 milyon 495 bin 402 Euro’luk 71 adet çeki kendilerine ciro edilerek tahsil edildiği raporlarla tespit edildiği, bunun hayatın olağan akışına aykırı olacak halde futbolcuların aldığı bedellerin fazla ölçüsünün tıpkı üç menajerde toplanmış olmasının dernek ziyanına muvazaalı mukavele olduğunun anlaşıldığı kaydedildi.

Yorum Yap