Katar aşkı dinmiyor

 Katar aşkı dinmiyor

Türkiye ile Katar ortasında yapılan muahede ve iş birliklerine yenisi eklendi. Buna nazaran; 36 Katar savaş uçağı ve 250 Katar askeri, 5 yıl mühletle Türkiye’deki askeri üs ve bölgeler ile havaalanlarında konuşlanacak. “Harbe hazırlık ve eğitim” emeliyle Türk hava alanını kullanacak.

DİPLOMATİK AYRICALIK

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Muahedeye Genelkurmay Lideri Org. Yaşar Güler ile Katar Genelkurmay Lideri Al-Ghanım imza attı. Muahede TBMM Lideri Mustafa Şentop imzası ile kanun teklifi olarak Meclis’e sunuldu. Mutabakata nazaran; Katar’a ilişkin Fransız Mirage ve Rafale savaş uçakları ile ABD imali C-17 ve C-130 tipi nakliye uçaklarına, Apache helikopterlerine öteki uçuşlardan ayırt edilebilmesi için “Daimi diplomatik uçuş müsaadesi ve numarası” verilecek. Katar uçakları havadan tehlikeli unsur ve mühimmat da atabilecek.

Türkiye, FIFA 2022 Dünya Kupası sırasında güvenliği sağlamak için Katar’a çevik kuvvet grubu de gönderecek. CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, muahedeyi şöyle eleştirdi: “Niyet mektubu TBMM’ye geldi. Katar bu işi neden özel güvenlik şirketlerine değil de Türk çevik kuvvet polisine yaptırmak istiyor? Çevik kuvvet, taşınabilir acil müdahale, özel harekat, bomba imha ve hassas köpek göndereceğiz. Katar aşkı hudut tanımıyor.”

Emekli Hava Korgeneral Erdoğan Karakuş ise “Dünyada 3 kıymetli hava savunma ve atış merkezi var. Bunlar ABD, İsrail ve Türkiye- Konya’da bulunuyor. Katar uçak ve askerleri de Konya’da olacaktır” dedi. CHP İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak da “Yabancı ülke askerlerinin Türkiye’de bulunması anayasamıza nazaran TBMM müsaadesine tabidir, bu türlü bir müsaade alınmadı. Caddelerimizi bile ‘Katar’ yaptılar. Armağan kılıfı ile 500 milyon dolarlık uçak aldılar, nedir bu Katar aşkı?” diye sordu.

Fabrikaları şirketleri Katar aldı

Borsa İstanbul’un % 10’u Katar’a satıldı.

Tank Palet’e 25 yıl müddetle Katar ortak oldu.

Kanal İstanbul güzergahındaki toprakların 44 dönümünü Katar buyruğunun annesi satın aldı.

Katar, İstanbul Haliç Altın Boynuz Projesi’ne ortak oldu. Antalya Limanı’nın işletme hakkını aldı.

Süleymaniye’deki yenileme projesine ortak oldu.

Finansbank’ın % 99.8’ini ve Abank’ın tümünü ile Digiturk’ü Katar aldı.

İstinyePark’ın % 42, Boyner’in % 30.7, Banvit’in % 79.5 payı ile Arkas İnşaat ve Ergo Portföy Katar’ın oldu.

Katarlılar Türkiye’de 1600 konut satın aldı. TOKİ ise Katar’a Ataköy kıyısında 125 dönüm arazi sattı.

Katar buyruğu, Türkiye’ye 500 milyon dolarlık uçak ve 53 yarış atı armağan etti, Türkiye Doha’da askeri üs kurdu.

Yorum Yap