Kent hastanelerine ‘Kilitleriz’ tehdidi

 Kent hastanelerine ‘Kilitleriz’ tehdidi

Para yutan kent hastanelerinde rant savaşı patlak verdi. CHP Balıkesir Milletvekili Dr. Fikret Şahin, kent hastanesi müteahhitlerinin 5 yıllığına aldıkları bol çıkarlı takviye hizmet mukavelelerinin dolmasına 6 ay kala kriz çıkarıp, “İşi bize tekrar vermezseniz hastanelerdeki işleri kilitleriz, kimse sıhhat hizmet alamaz” tehdidinde bulunduklarını söyledi.

BAKAN KELAM VERMİŞTİ

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Devletin müteahhitlere 100 lira ödediği işleri müteahhitlerin 25 liraya taşeronlara yaptırdığını belirten Şahin, “5 yıllık rantın sonu gelince müteahhitler devleti tehdit etmeye başladı” dedi.

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, TBMM’de yaptığı konuşmada, 5 yılın sonunda müteahhitleri ortadan çıkarıp röntgen, laboratuvar, fizik tedavi, yemek, paklık üzere takviye hizmetlerini rekabete açarak ucuzlatacaklarını söylemişti. Hükümet, devleti 25 yıl boyunca para ödemeye mahkum eden kontrat ayrıntılarını ‘ticari sır’ gerekçesiyle açıklamazken, CHP’li Şahin, milletten saklanarak imzalanan bâtın kontratları bulduğunu söyledi.

Şahin, Sıhhat Bakanlığı’nın hastane müteahhitlerine ‘kira’ ve ‘hizmet bedeli’ ismi altında iki başka ödeme yaptığını, hizmet bedeli kontratlarının her 5 yılda bir yenilenmesi gerektiğini belirtti.

5 YILLIK AYRICALIK BİTİYOR

Kent hastanelerinde asıl büyük çıkarın görüntüleme, laboratuvar, kemoterapi ilaç hazırlama, fizik tedavi, sterilizasyon ve dezenfeksiyon üzere tıbbı dayanak hizmetleriyle yemek, paklık, güvenlik, çamaşır, otopark, etraf sistemi üzere takviye hizmetlerinde döndüğünü belirten Dr. Şahin, “Elimize ulaşan zımnî kapaklı kontratlardan anlıyoruz ki; bu işler birinci 5 yıllık mühlet için müteahhitlere bir manada ayrıcalık olarak verilmiş. 5 yılın sonunda müteahhitlerden alınıp, 5’er yıllık devirlerle yine rekabete açılması ve en uygun teklifi veren firmalara devredilmesi öngörülmüş. Lakin müteahhitler bu devasa rantı bırakmak istemiyor” dedi.

CHP’li Fikret Şahin, ticari sır diye halka açıklanmayan zımnî kent hastanesi mukavelesini SÖZCÜ’ye anlatırken, “Tam bir skandal, kamunun gücü tehditkar şirketlere geçmiş” dedi.

İŞTE BÜYÜK RANT ÇARKI

Dr. Fikret Şahin, “Devlet MR, sinema, kan ve idrar testleri üzere tıbbı dayanak hizmetleriyle yemek, paklık, güvenlik üzere işler için müteahhitlere yılda örneğin 100 lira veriyor. Müteahhit, bu işi sıhhat yatırımları A.Ş diye bir taşerona 50 liraya devredip havadan 50 lira kazanıyor. Alt şirket de alt taşeron şirkete işi 25 liraya yaptırıp 25 lirayı cebe atıyor. Böylelikle aslında 25 liralık iş için devletin bütçesinden 100 lira çıkıyor” dedi.

Tehdit sökerse fatura kabaracak

Dr. Fikret Şahin, müteahhitlere hizmet bedeli ismi altında 4 yılda 6.8 milyar ödendiğini, bu yıl da 6.4 milyar lira ödeneceğini söyledi. 2017’de hizmete açılan Mersin, Isparta, Yozgat ve Adana kent hastanelerinde 5 yıllık mühletin 2022 başında dolacağını hatırlatan Şahin, Bakanlığın, müteahhitlerin yerini alacak firmaları belirlemek için Kamu İhale Kanunu dışında ve herkese açık olmayan ‘Ek-17 Pazar Testi Prosedürü’ üzerinden görüşmelere başladığını bildirdi. Dr. Şahin, “Bakanlıkla 2 aydır pazarlık yürüten işletmeci firmaların ballı yüksek fiyatların devam etmesi için devleti tehdit ettiğini öğrendik. Bakanlık tehdide boyun eğerse halkımız 5 yıl daha ağır fatura ödemek zorunda kalacak” dedi.

Yorum Yap