Libya doruğu sonrası çarpıcı argüman: Rusya ve Türkiye anlaştı… Maksat adım adım çekilme

 Libya doruğu sonrası çarpıcı argüman: Rusya ve Türkiye anlaştı… Maksat adım adım çekilme

Libya’da Muammar Kaddafi’nin 2011’de devrilmesinin akabinde patlak veren krizin sona ermesi için kritik gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Birleşmiş Milletler öncülüğünde Almanya’nın başşehri Berlin’de düzenlenen Libya tepesinde kıymetli ilerleme kaydedildiği belirtildi.

Türkiye dahil olmak üzere pek çok ülkenin katıldığı görüşmeler ateşkesin bir kesimi olarak ülkeden yabancı birliklerin ve paralı askerlerin çekilmesi için ilerleme kaydetmeyi ve Aralık’taki seçimler için teminat sağlamayı amaçlıyordu. Libya Dışişleri Bakanı Najla Mangoush görüşmelerin akabinde yaptığı basın açıklamasında ayrıntı vermeden, “Birkaç gün içerisinde iki taraftan da birliklerin çekileceğini umuyorum” dedi.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

‘BİR GÜNDE OLMAYACAK’

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan üst seviye bir yetkilinin verdiği bilgiye nazaran Libya’da karşı tarafları destekleyen Rusya ve Türkiye, yabancı ve paralı askerlerin iki taraftan da çekilmesini sağlamak için bir ön mutabakata vardı.

Reuters’ın haberine nazaran Alman Dışişleri Bakanı Heiko Maas da Rusya ve Türkiye ortasında birliklerin adım adım çekilmesine dair bir muahede olduğuna inandığını belirterek, “Bu herkesin paralı askerleri bir günde geri çekeceği manasına gelmiyor” dedi.

Yorum Yap