Manisi nedeniyle okula alınmadı, YKS’ye giremedi

 Manisi nedeniyle okula alınmadı, YKS’ye giremedi

6 yıl evvel geçirdiği kaza sonrası engelli olan, liseyi açıköğretimden bitiren Muhammet Delibaş, Ankara’da YKS imtihanına girmek için gittiği okula alınmayarak büyük hayal kırıklığı yaşadı.

SÖZCÜ’ye yaşadıklarını anlatan Muhammet Delibaş, birinci evvel Naime Ali Karataş Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi’ne ÖSYM başvurusu için gittiğini söyledi. Delibaş’ın anlattığına nazaran okul müdürü engelli öğrencilerden istenen gerekli formları doldurup başvuruyu yapacağını belirtti.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

SINIFA ALINMADI

Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın birinci oturumu olan Temel Yeterlilik Testi imtihanı için 26 Haziran Cumartesi günü, Ankara’nın Altındağ ilçesinde Şehit Resul Ekrem Gündoğan Anadolu Lisesi’ne giden Delibaş, 4. kattaki sınıfına kendisini götürecek bir yardımcı bulamadı. Bunun üzerine kendisine eşlik eden kardeşi, Delibaş’ı 4. katta imtihana gireceği sınıfa çıkarmak istedi.

İlerleyen saatlerde okul vazifelilerinin, “Sınıfımız sana uygun değil, tekerlekli sandalye ile sınıfa giremezsin” diyerek kendisini sınıfa almadığını belirten Delibaş, “Sandalyesiz girmeyi de kabul ettim zorlanacağımı bildiğim halde. Bütün kuralları kabul ettikten sonra ‘Vakit geçti’ diye almadılar” dedi.

BAŞVURUYU YAPAN MÜDÜR MANİ BELİRTMEMİŞ

İmtihandan sonra ÖSYM’yi arayan Delibaş, başvuruyu yapan okul müdürünün formda ‘engelli’ diye belirtmediğini öğrendiğini anlattı.

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) kılavuzunda engelliler ve sıhhat sorunu olan adayların ‘engelli salonlarında’ imtihana girebilmeleri için üniversite ve hastanelerden alınan raporlarla birlikte dilekçe zarurî tutuluyor. Sıhhat sorunu olan adaylarda sargı, alçı, koltuk değneği, oturma simidi, ilaç, ek besin üzere ihtiyaçlar engelli salonları dışında kabul edilmiyor.

Yorum Yap