Meksika’da Merkez Bankası ve özel bankalar ortasında kripto arbedesi

 Meksika’da Merkez Bankası ve özel bankalar ortasında kripto arbedesi

Meksika Merkez Mankası, milyarder Ricardo Salinas Pliego’nun bankasının kripto paraları kabul etmeye hazırlandığı tarafındaki açıklamalarına reaksiyon gösterdi. Meksika Merkez Bankası, Bitcoin üzere kripto para ünitelerine dayalı ticaret yahut finansal süreç yapılmasına müsaade verilmediğini söyledi.

PLİEGO’YA İSİMSİZ KARŞILIK

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Açıklama, Banco Azteca’nın sahibi Meksikalı milyarder Ricardo Salinas Pliego’nun bankasının Bitcoin’i kabul etmeye hazırlandığını söyleyen twitinin akabinde geldi. Yetkililerin açıklamasında Pliego’nun açıklamasına direkt atıfta bulunulmadı.

Meksika’nın en zenginlerinden biri olan milyarder yatırımcı Ricordo Salinas Pliego, sahibi olduğu Banco Azteca’nın bankacılık operasyonlarında Bitcoin kullanmaya başlayabileceğini açıklamıştı. Pliego dün Twitter’da, “Ben ve bankam Meksika’da Bitcoin’i kabul eden birinci banka olmak için çalışıyoruz” sözlerini kullanmıştı.

MERKEZ BANKASI UYARDI

Meksika Merkez Bankası Banxico, Meksika Maliye Bakanlığı ve ülkenin bankacılık işleyişini denetleyen kurumları tarafından yapılan ortak açıklamada kripto varlıklarla müsaadesiz süreç yapılmasının mevzuata alışılmamış olabileceği ve bunu yapan şirketin yaptırıma uğrayabileceği belirtildi.

Dün yapılan açıklamada, “Meksika’da sanal varlıklar yasal ödeme aracı yahut para ünitesi değildir.” sözleri kullanıldı.

Yetkililer, sanal varlıklar ile finansal sistem ortasında sağlıklı bir arayı korumak için Bitcoin, Ether, XRP üzere kripto para üniteleri ile süreç yapılmasına müsaade vermediklerini hatırlattı.

RİSKLER HATIRLATILDI

Meksikalı yetkililer tarafından yapılan açıklamada, kripto para ünitelerini bir değişim aracı yahut bir yatırım olarak kullanmanın riskleri hakkında ikazlarda bulunuldu.

Bu ayın başlarında Güney Amerika ülkesi El Salvador’un, Bitcoin’i yasal para ünitesi haline getirmesinin akabinde ünlü iş insanı Pliego’nun bu açıklamayı yapması, yatırımcılarda heyecan yaratmıştı. Meksikalı finans yetkililerinin bu atılımı, kripto paraların günlük finansal süreçlerde kullanılmasının önünde uzun mahzurlar olduğunu gösterdi.

Yorum Yap