Meteoroloji’den birçok ile kıymetli ihtar

 Meteoroloji’den birçok ile kıymetli ihtar

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere nazaran ülkemizin kuzey, iç ve batı kısımlarının modüllü ve çok bulutlu, Marmara, İç Ege, Batı Akdeniz’in iç bölümleri, İç Anadolu’nun batısı ve Batı Karadeniz’in iç kesitleri ile Zonguldak ve Düzce etraflarının lokal olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı, başka yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği iddia ediliyor.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Yağışların; pazar günü öğlen saatlerinden sonra Kütahya, Uşak, Afyonkarahisar, Denizli, Eskişehir ve Bolu etrafları ile Ankara’nın kuzey ve batı kesitlerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor. İkazda, “Meydana gelebilecek aksiliklere karşı dikkatli ve önlemli olunmalıdır” denildi.

Hava sıcaklığında değerli bir değişiklik olmayacağı, kuzey, iç ve batı kısımlarda mevsim normalleri civarında, doğu bölgelerde mevsim normallerinin üzerinde seyredeceği iddia ediliyor.

Rüzgarın ise çoklukla kuzey ve kuzeybatı, Akdeniz kıyıları ile doğu bölümlerde güney ve güneybatı istikametlerden hafif, orta sıra orta kuvvette esmesi bekleniyor.

BÖLGE BÖLGE HAVA DURUMU

Meteoroloji tarafından bölgelere dair hava durumu iddiaları de paylaşılıyor. MGM’nin bölge iddiaları ise şu biçimde:

* Marmara: Kesimli ve çok bulutlu, bu akşam saatlerinde kuzey ve doğusu ile pazar bölge genelinin lokal olmak üzere aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği varsayım ediliyor. Yağışların; pazar öğlen saatlerinde Bilecik etraflarında mahallî kuvvetli olması bekleniyor.

* Ege: Modüllü ve az bulutlu, kuzey ve iç kısımlarının yer yer çok bulutlu, İç Ege ile pazar öğlen saatlerinde İzmir, Aydın ve Muğla’nın iç bölümlerinin mahallî olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği varsayım ediliyor. Yağışların; pazar öğlen saatlerinde İç Ege’de mahallî kuvvetli olması bekleniyor.

* Akdeniz: Az bulutlu ve açık, batısı ile iç kısımlarının modüllü ve yer yer çok bulutlu, pazar öğlen saatlerinden sonra Batı Akdeniz’in iç bölümlerinin lokal olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği kestirim ediliyor.

* İç Anadolu: Kesimli ve az bulutlu, batısının yer yer çok bulutlu, bölgenin batısının mahallî olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği iddia ediliyor. Yağışların; pazar öğlen saatlerinden sonra Eskişehir etrafları ile Ankara’nın kuzey ve batı kısımlarında yer yer kuvvetli olması bekleniyor.

* Batı Karadeniz: Kesimli ve çok bulutlu, bölgenin iç bölümleri ile Zonguldak ve Düzce etraflarının lokal olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği kestirim ediliyor. Yağışların; pazar öğlen saatlerinden sonra Bolu etraflarında yer yer kuvvetli olması bekleniyor.

Yorum Yap