MHP’li üye, AKP’lilere sert çıktı: Bizim ittifak yalnızca kelam üzerinde

 MHP’li üye, AKP’lilere sert çıktı: Bizim ittifak yalnızca kelam üzerinde

AKP’li Kırıkkale Belediyesi’nin MHP’li Belediye Meclis ve Kontrol Kurulu Üyesi Murat Tanır, Halfeli İçme Suyu Projesi ihalelerinde usulsüzlük tespit edildiğini argüman ederek, bölgede incelemelerde bulundu.

Tanır’ın incelemelerinin akabinde Kırıkkale Belediyesi Hukuk İşleri Müdürlüğü, Tanır hakkında ‘tek başına denetleme yaptığı’ gerekçesiyle kabahat duyurusunda bulundu.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

“TEK BAŞIMA KONTROL YAPMADIM”

Gelişmelerin akabinde suskunluğunu bozan MHP’li Belediye Meclis Üyesi Murat Tanır, düzenlediği basın toplantısıyla AKP’li Kırıkkale Belediye Lideri Mustafa Saygılı’ya sert reaksiyon gösterdi.

Kendisinin Halfeli İçme Suyu Tesisi’nde tek başına kontrol yaptığı münasebeti ile hakkında hata duyurusunda bulunulduğunu belirten Tanır, “Benim tek başıma kontrol yaptığım argüman ediliyor. Halbuki ki biz kurul olarak 2 kez kontrol yaptık. Birine CHP’den Levent Uslu, başkasına de kurul lideri Emrah Doğan katılmadı. Öteki tüm komite üyeleri ve Lider Yardımcısı Vedat Genç, Fen İşleri Müdürü Kürşat Altop, mühendisler daima beraberdik” tabirlerini kullandı.

“USULSÜZLÜKLERDEN ÖTÜRÜ RAPORA ŞERH KOYDUM”

Kırıkkale Belediyesi tarafından yapılan Halifeli İçme Suyu Projesi ihalelerinde usulsüzlükler olduğunu lisana getiren MHP Belediye Meclis Üyesi Murat Tanır, şikayet edilme sebebinin tek başına denetleme yapmak olmadığını, asıl şikayet sebebinin yapılan ihalelerde gördüğü usulsüzlüklerden dolayı denetleme raporuna şerh koymak olduğunu söz etti.

Kontrol öncesi belediyeye tesisin ihalesi ile ilgili yazılı soru sorduğunu kaydeden Murat Tanır şunları söyledi:

* Kontrole katkı sunması için belediyeye şu soruları sordum; 5 firmaya davet göndermişsiniz. Hangi yolla bu davetleri ilettiniz? İhaleye katılan Alme Mühendislik ile İla Mühendislik firmalarının  aynı adreste yer almasının sebebi nedir? Bu durum kuşkuya sebebiyet vermemiş midir? Ortalarında organik bir bağ var mıdır? Bu mevzuda inceleme yapılmış mıdır? İhale neden pazarlık yordamı yapılmıştır? Aciliyeti nedir? Bu sorularıma nedendir bilinmez yanıt verilmedi.

* Ayrıyeten ihale tamamlandıktan 50 gün sonra tekrar pazarlık metodu ikinci bir ihale yapılıyor ve gereç alınıyor. Materyalleri gösterin dediğimizde daha evvel alınan materyaller gösteriliyor.

“BİZİ ŞİRKET ELEMANI ÜZERE GÖREMEZ”

Kırıkkale Belediye Lideri Mehmet Saygılı’nın belediyeyi kendi şirketi üzere yönettiğini söz eden MHP’li Murat Tanır, “Belediye Lideri Saygılı, belediyeyi kendi şirketi üzere yönetip bizleri (belediye meclis üyelerini) şirket elemanı üzere göremez” dedi.

“BİZİM İTTİFAK YALNIZCA KELAM ÜZERİNDE KALIYOR”

Cumhur İttifakı’nın ziyan görmemesi için daha öncesinden açıklama yapmadığını lisana getiren Tanır, “Ben de basın mensubuyum. 2,5 yıldır belediye hakkında hiçbir yazı yazmadım. Bu 3’üncü aydan olan bir mevzu açıklama yapmadım. Aramızdaki ittifaka ziyan gelmesin mantığıyla yaklaştım. Bize yalnızca muhtaçlık duyulduğu vakit ittifak olduğunu hissediyorlar. Münasebetiyle bizim ittifak yalnızca kelam üzerinde kalıyor” tabirlerini kullandı.

“DÜRÜSTLÜK KAPALI KAPILAR GERİSİNDE OLMAZ”

Belediye liderinin dürüst lider imajı ile seçildiğini hatırlatan Tanır, şu halde konuştu:

* Dürüstlük kapalı kapılar gerisinde olmaz, mecliste olur. 2 buçuk yılda 3 sefer toplantı ile belediye yönetiliyorsa ben bir şey demiyorum. Takdir kamuoyunun.

* Adalete güveniyorum ve  bana verilen yetkiyi Kırıkkale halkının menfaatine kullandığıma inanıyorum. Belediye hakkımda hata duyurusunda bulunmakla benim üzerimden meclis üyelerine gözdağı veriyor, ‘Murat Tanır’ı mahkemeye verdik sizi de veririz akıllı olun’ demek istiyor herhalde. Bunun öbür açıklaması yok.

Yorum Yap