Ulusal Savunma Bakanlığı’ndan MKE açıklaması

 Ulusal Savunma Bakanlığı’ndan MKE açıklaması

Ulusal Savunma Komitesi, ‘MKE Anonim Şirketi Kanun Teklifi’ni görüşmek üzere AKP Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz başkanlığında toplandı.

CHP’li üyeler, görüşmelere geçilmeden önce teklifin anayasaya tersliğini münasebet göstererek adap tartışması başlattı. CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, “MKE Anonim Şirketi Hakkında Kanun Teklifi incelendiğinde kamu faydası içermemektedir” dedi.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

“ANAYASA’YA KARŞITLIK YOK”

AKP Kırıkkale Milletvekili Ramazan Can ise teklifin anayasaya karşıtlıkla rastgele bir bağının olmadığını belirtti. Can, “Makina Kimyayı KİT kapsamından çıkaran, hazineye bağlayan, hazinenin Türk Ticaret Kanununa nazaran Milli Savunma Bakanlığı sevk ve yönetiminde bir anonim şirket kuruyoruz. Yani kamuyla bağı devam ediyor, muhakkak özelleşmiyor. Yalnızca özel şirket mantığıyla çalışabilecek alt yapıyı, türel mevzuatı getiriyoruz. Kanuna ya da Anayasaya karşıtlık yoktur” dedi.

“MEVCUT DURUMDA AR-GE KURMA YETKİSİ YOK”

Komiteye hükümet ismine katılan Ulusal Savunma Bakan Yardımcısı Muhsin Dere, muhalefet partilerinin kelam konusu teklife yönelik tenkit ve telaşlarına cevap verdi.

Dere, mevcut durumda kurumun AR-GE merkezi kurma yetkisi olmadığını vurgulayarak, şunları söyledi:

* Dalda birlikte faaliyet gösterdiği ROKETSAN üzere, TAI üzere firmalara bakın, özel dal firmalarına bakın, istediği AR-GE mühendisini, tasarımcıyı AR-GE merkezlerinde birçok indirimden, teşvikten yararlanarak istihdam edebiliyor; ancak Makina ve Kimya Sanayisi kurumumuzun AR-GE merkezi kurma yetkisi yok; bu tıp kısıtlamalardan bahsediyoruz.

* Onun dışında, en değerlisi de işçiyle ilgili kısıtlamalar. Üç sınıf çalışanımız var; emekçi, kontratlı işçi ve devlet memurları. Alınma yordamları belirli, KPSS yöntemiyle ve emekçilerimizin de alınma tarzı tekrar aşikâr.

* Maaşlarına bakıyoruz, bir de savunma endüstrisi alanında faaliyet gösteren özel kesimdeki firmaların maaşlarına bakıyoruz, savunma endüstrisi şirketlerimizin, vakıf şirketlerimizin, ASELSAN, HAVELSAN üzere şirketlerimizin maaşlarına bakıyoruz; mühendis düzeyinde yaklaşık 2- 2,5 kat, yönetici düzeyinde en az 3 kat Makine ve Kimya’dan daha fazla maaş alıyorlar.

“İHRACATLA GELİR ELDE ETSİN”

Dere, Makina ve Kimya’nın hayati bir kurum olduğuna dikkat çekerek, şöyle konuştu:

* Makina Kimya’nın ürettiği mühimmat, namlu, mermi olmazsa başka şirketlerimizin yaptığı işlerin manası bu kadar yüksek değil. O nedenle, biz Makina ve Kimya bu şirketlerimizle rekabet edebilecek bir işçi yapısına kavuşsun istiyoruz.

* Pekala, bu yeni yapılanmayla özel kesim dinamizmi ve esnekliğiyle hareket etsin; ancak işte AR-GE merkezini kursun, özel dal dinamizmiyle hareket etsin, hazine dayanağına muhtaçlık duymadan faaliyetlerini sürdürsün, birtakım KİT’lerde olduğu üzere, her yıl hazineden para istemesin, kendi geliriyle sarfiyatını karşılasın, hatta gelirinin fazlasını yeri geldiğinde devlet bütçesine aktarsın, bu yapıya kavuşsun ve bu gelirin de çok kıymetli bir kısmını kendi Silahlı Kuvvetlerimizin değil, yapacağı ihracatla gerçekleştirsin istiyoruz.

“KİT OLUNCA ÖZELLEŞTİRME BASKISI VAR”

Bakan Yardımcı Muhsin Dere, teklifin gayelerine ait şu değerlendirmelerde bulundu:

* Sermayesinin tamamı hazineye ilişkin olsun, aktüel tartışmalardan uzak olsun, özelleştirme baskısını hissetmesin; zira KİT olunca özelleştirme baskısı her vakit var.

* Biz bunun bilakis, sermayesinin tamamı Hazine ve Maliye Bakanlığına ilişkin, yüzde 100 kamu şirketi; idare, temsil, kontrol, hak ve yetkileri Milli Savunma Bakanlığı’na ilişkin. Ordunun Milli Savunma Bakanlığı bünyesinde yer almasıyla artık gereksinimlerin karşılanması çok daha kolaylaştı.

* Cephedeki bir kumandanımız bir muhtaçlığı Genel Müdürümüze bildirdiğinde sonraki gün üretime başlıyor, tasarıma başlıyor, birkaç gün içinde bunun sonuçlarını alma imkanı var. Bu suratı, bu gücü, Silahlı Kuvvetlerin gücünü de Makina ve Kimya bundan sonraki periyotta de korusun diye Ulusal Savunma Bakanlığına bağlı olsun, idare hakları Ulusal Savunma Bakanlığı’nda olsun dedik.

“İŞTEN ÇIKARILMA KELAM KONUSU DEĞİL”

Dere, tartışmalardan birinin de kurum bünyesindeki işçinin özlük hakları ve işten çıkarılması üzere konular olduğunu söz ederek, şunları söyledi:

* Hiçbir çalışanın işten çıkarılması kelam konusu değil, bütün mali ve toplumsal haklarının korunması amaçlandı kanunla. Rastgele bir hak kaybı olmaması için elimizden geldiği kadar kanun teklifine yansıtmaya çalıştı.

* MKE, özelleşmediği üzere, özelleşmesinin önünde de aslında bu kanunun 8’inci hususunda muafiyet hususu var.

* Özelleştirme Uygulamaları Hakkındaki Kanun’a tabi olmayacağı 8’inci husustaki Özelleştirme Kanunundan muaf olma kararıyla aslında ortaya konmuş oluyor. DHA

Yorum Yap